انتشار دو کتاب جدید فارسی در استکهلم
استکهلمیان – "یک معشوق مرده" و "آن زن, آن اتاق کوچک و عشق" عناوین دو کتب جدیدی است که توسط انتشارات باران در استکهلم  منتشر شده است.

«يك معشوق مرده»، مجموعه داستاني از يلدا معيري ـ عکاس و روزنامه نگار ـ است. اين مجموعه كه نخستين کتاب نويسنده  به شمار مي آيد داستان­هاي «شب سال نو»، «چراغ سقفي»، «در فضاي گوش تا گردن»، «ملكه ها»، «سنجاق قفلي 1و2»، «اين يك داستان عاشقانه است»، «ماه شيرده»، «آدم بچه گربه ها»، «دالان»، «باغ بلور»، «سيب گلو»، «ايوان» و«يك معشوق مرده» را در بر گرفته است. نويسنده در اين داستان­ها به جوانان  قشر متوسط جامعه پرداخته است. ازجمله ويژگي­هاي آنها، طرح نوعي از روابط حاكم بر جوانان امروز ايران است كه در بطن خود سرشار از طنزي تلخ است. از ماجرای دختري كه قصد دارد در شب سال نو، به دوست پسر گذشته­اش تلفن بزند و ازدواج او را تبريك بگويد(شب سال نو) گرفته تا جواني كه به دوستش مهتاج التماس مي كند كه شبي را با او بگذراند (چراغ سقفي)، تا ماجرای مريم شيرازي كه در حاليكه در كنار همسرش در سينما نشسته تمام توجهش معطوف مردي است كه در صندلي رديف جلوتر نشسته است (در فضاي گوش تا گردن)، تا «اين يك داستان عاشقانه است» كه به خاطرات و يادداشت­هاي عاشقانه  شيرين مي پردازد  و... بالاخره داستان «سيب گلو» كه به ماجرای به اصطلاح «رو كم كني» دختری از يك جوان مي پردازد.


"آن زن, آن اتاق کوچک و عشق" عنوان مجموعه داستانی از عزت السادات گوشه گیر نویسنده ایرانی مقیم آمریکاست. این کتاب 110 صفحه ای شامل 18 داستان کوتاه است که بخشی از آنها (7 داستان) شامل وقایع زندان میشود: "گل شب بو چند پر دارد", "گل آفتابگردان قهرآلود", "سایه های طغیانگر", "گل مریم سفید", "دستمال لکه دار", "ابریشم موها" و "مهدی بیا....مهدی بیا...." . زبان تمامی این داستانها که جملگی در زندان میگذرد زبانی شاعرانه است. نویسنده در داستانهایی که فقط در چند سطر خلاصه میشود نه تنها تلخی و سیاهی فضای زندان را توصیف کرده و از اندوه قلبهای جوانی میگوید که در دروازه مرگ ایستاده اند بلکه از تلاش آنها برای بهتر کردن فضای زندان مینویسد که ناچار هستند آن را چند سال تحمل کنند. در داستانهای بخش دوم کتاب "پرسفونه", "نمایش تکراری گلدان خالی بی آب", "من الف را دیدم", "معشوقه, مدآ, شوهر, معشوق", "سه روز ساده بسیار خوشبخت", "دو تن روی یک بستر", "گل های اطلسی من", "این اتاق کوچک", "معماری تاریخ تولد", "یک روز بارانی در تابستان" و "یک ماجرای ساده روزمره" نویسنده افت و خیزهای درونی شخصیتهای داستانی خود را در قالب کلمات نقش زده است. از عزت السادات گوشه گیر پیش از این مجموعه داستان "و ناگهان پلنگ گفت:زن" منتشر شده است.

www.stoc 2004.11.03


© 2004 Stockholmian. All rights reserved.
حق چاپ و تقلید: استکهلمیان . استفاده از بخش یا تمامی مطالب استکهلمیان به هر شکلی صرفا با ذکر واضح منبع و آدرس کامل سایت مجاز است.