چهارشنبه: بابک جامعی و آناش شودین  در دادگاه بدوی استکهلم

بابک جامعی نگهبان ایرانی: با خشونت مرا کتک زد و به من گفت "کله سیاه لعنتی"
آنا شودین رهبر شاخه جوانان حزب سوسیال دمکرات: مرا با باتوم کتک زده و به من گفت "جنده"

"آنا شودین" رهبر شاخه جوانان حزب سوسیال دمکرات و جانشین کمیته اجرایی این حزب  به همراه جمعی از دوستان حزبی خود در شب منتهی به یکشنبه
29 ژانویه 2006 به نایت کلاب  "Crazy Horse" در منطقه "استوره پلان" که یکی از مراکز مشهور نایت کلابهای  شبانه استکهلم است میروند که درگیری با نگهبانان این نایت کلاب, منجر به دخالت پلیس و بازداشت "آنا شودین" میگردد.

به گفته بابک جامعی یکی از نگهبانان این نایت کلاب, دلیل درگیری این بوده است که به دلیل مستی بیش از حد "آنا شودین", از فروش مشروب بیشتر به وی خودداری گردید که این امر موجبات عصبانیت وی را فراهم آورد.  پس از آن از وی و دوستانش خواسته شد تا نایت کلاب را ترک کنند. به گفته بابک جامعی هنگامی که او یکی از دوستان "آنا شودین" را به خارج از نایت کلاب هدایت میکرد وی ناگهان از پشت به او حمله نموده و دو ضربه به پشت سر او وارد آورده است. به گفته بابک جامعی وقتی او به سمت "آنا شودین" برمیگردد وی با خشونت زیاد ضربه مشتی نیز به صورت وی وارد میکند.  در این زمان دوستان "آنا شودین" نیز خود را وارد درگیری میکنند. بابک جامعی در مصاحبه ای که بارها از بخش خبری شبکه های بزرگ تلویزیونی و نیز دیگر رسانه های سوئد پخش گردید گفت که "آنا شودین" رهبر شاخه جوانان حزب سوسیال دمکرات سوئد بسوی من فریاد کشید "کله سیاه لعنتی" و همچنین گفت که "خارجیهایی مثل تو هستند که ما در این کشور نمیخواهیم". بابک جامعی ادامه میدهد که پیراهن او پاره شده, بی سیم او شکسته و ساعت او نیز در این میان گم شده است.

هنگامی که پلیس به محل میرسد "آنا شودین" را با خود با بازداشتگاه پلیس برده و او شب را تا صبح در بازداشتگاه پلیس میخوابد تا از جمله پس از پریدن مستی از سرش مورد بازجویی پلیس قرار گیرد. اما "آنا شودین" روایت کاملا دیگری از ماجرا ارائه میدهد.

"آنا شودین" پس از آزادی از بازداشت, در طی یک کنفرانس مطبوعاتی در غروب روز یکشنبه و در حالیکه جای کبودیهایی در صورت و دستش بخوبی دیده میشد روایت خود را از جریان درگیری بیان میکند. به گفته "آنا شودین" هنگامی که او به رفتار بسیار بد و خشن نگهبانان با دوستش اعتراض میکند آنان از او نیز میخواهند که نایت کلاب را ترک کند و هنگامی که وی برای برداشت لوازم خود میرود نگهبانان به این بهانه که او زیادی طول داده است بدنبال وی می آیند. به گفته "آنا شودین" دو نگهبان بر سر او ریخته و وی را به زمین پرت کرده و نگهبان سومی با باتوم او را مورد ضرب و شتم قرار میدهد. وی همچنین نگهبانان نایت کلاب را متهم کرده است که وی را مورد فحاشی قرار داده و از جمله "جنده", "
*س لعنتی" و "بلوند هرزه" خطاب کرده اند. "آنا شودین" میگوید که این نگهبان نایت کلاب است که میبایست شب را در بازداشتگاه پلیس بسر ببرد و نه او. منشی مطبوعاتی "آنا شودین" نیز ایراد هر گونه ضرب و شتم  به نگهبانان نایت کلاب توسط وی را تکذیب میکند.

به گفته پلیس درگیری هنگامی آغاز گردید که زنی از نایت کلاب به بیرون اخراج گردید و "آنا شودین" نیز به همراه وی از نایت کلاب خارج شد اما جهت برداشتن متعلقات خود دوباره به داخل برگشت و هنگامی که نگهبانان در صدد هدایت دوباره وی به خارج برآمدند درگیری در گرفت. پس از آن روایات دو طرف متفاوت با یکدیگر است.

نگهبانان نایت کلاب شکایتی به اتهام "مقاوت و خشونت در برابر مامور در حین انجام وظیفه" و نیز "حملات لفظی نژادپرستانه" بر علیه "آنا شودین" تسلیم پلیس کرده اند. منشی مطبوعاتی "آنا شودین" اعلام کرد که وی در طی هفته آینده شکایتی علیه نگهبانان نایت کلاب "کریزی هورس" و به اتهام "ضرب و شتم و اعمال خشونت بیش از حد و غیر ضروری" تسلیم پلیس خواهد نمود.

از نکات جالب توجه در این ماجرا, اشاره رسانه های سوئد به شغل اصلی "بابک جامعی" نگهبان ایرانی تبار نایت کلاب "کریزی هورس" در استکهلم است. بابک جامعی در بیمارستان مشهور"دانده رید" در استکهلم به حرفه پزشکی اشتغال دارد و اشتغال همزمان او بعنوان "نگهبان / دربان" در یک نایت کلاب تعجب بسیاری را برانگیخته است.
"آنا شودین" در مصاحبه ای که صبح روز دوشنبه از شبکه  اس وی تی پخش گردید گفت که "از این پس برای بابک جامعی مشکل خواهد بود که بعنوان فردی که یک زن را مورد ضرب و شتم قرار داده  و در رسانه ها مورد توجه قرار گرفته است به حرفه پزشکی بپردازد".  وی همچنین گفت که هرگز واژه "کله سیاه" و یا جمله نژاد پرستانه دیگری را به زبان نیاورده است. بابک جامعی در همین برنامه "مستی" "آنا شودین" را مورد توجه قرار داده و گفت "اگر به این واقعیت توجه کنیم که او تا حدی مست بوده و تحت تاثیر الکل قرار داشته که پلیس وی را به سلول مخصوص افراد مست در بازداشتگاه خود منتقل کرده است نیاز به توضیحات دیگری نخواهد بود".  

مجری برنامه به این امر نیز اشاره نمود که بر بدن "آنا شودین" لکه های کبودی دیده میشود در حالیکه در بدن "بابک جامعی" نشانی از درگیری فیزیکی وجود ندارد.  "بابک جامعی " گفت که این کبودیها ناشی از ضرباتی است که او بهنگام دفاع از خود به "آنا شودین" وارد آورده است.

"آنا شودین"  که 29 ساله است در ماه اوت سال 2005  و بدنبال کناره گیری "اردلان شکرآبی"  رهبر ایرانی تبار شاخه جوانان حزب سوسیال دمکرات سوئد به رهبری این سازمان انتخاب گردید.

بابک جامعی که 25  ساله است زمانی که فقط 4 سال داشت به همراه والدین خود به سوئد آمد. او دوره پزشکی خود را در دانشگاه لوند در سوئد به اتمام رسانده و در حال حاضر به عنوان "انترن" در بیمارستان "دنده رید" در استکهلم و همچنین پزشک در بخش اورژانس بیمارستان  "سنت یوران" مشغول به کار است.

این واقعه به دادگاه ارجاع خواهد شد. چندین شاهد در محل حضور داشته اند که از شهادت آنان در مراحل دادگاه استفاده خواهد گردید. بی شک مراحل دادگاه و طرفین آن از جمله پزشک/نگهبان ایرانی در آینده نیز مورد توجه رسانه های سوئد قرار خواهند گرفت.


4 جوان مردم را به گلوله بستند
خشونت و درگیری میان نگهبانان/دربانان نایت کلابها, دسیکوتکها  و دیگر مراکز تفریحات شبانه در استکهلم و مراجعین اینگونه اماکن پدیده جدیدی نیست و همواره مورد بحثهای گسترده در رسانه های این کشور بوده است.

کمتر ایرانی قدیمی در استکهلم است که حادثه وحشت انگیزی را که در شب
4 دسامبر 1994 در همین محله (استوره پلان) و در نایت کلاب "استوره کومپانیت" بوقوع پیوست فراموش کرده باشد.

در این شب از ورود سه جوان (یکی از آنان ایرانی) به نایت کلاب "استوره کومپانیت" جلوگیری بعمل آمد. آنان از محل رفته و پس از ساعاتی
4 نفره و مجهز به یک قبضه مسلسل اتوماتیک به محل برگشته و همه مردمی را که در صف ورود به نایت کلاب ایستاده بودند به گلوله بستند. چهار انسان بیگناه  در این فاجعه به قتل رسیده (سه مراجعه کننده و یک  دربان ورودی نایت کلاب) و تعداد بسیار زیادی از مردم مورد اصابت گلوله قرار گرفته و شدیدا مجروح گردیدند. خبر این قتل عام در مرکز شهر استکهلم در سراسر جهان مخابره گردید و پلیس سرانجام چهار نفر را شناسایی و دستگیر نمود. "تامی ستریوس" 25 ساله که مسلسل را در دست داشت و بسوی مردم شلیک کرده بود محکوم به حبس ابد گردید."  "گیلرمو مارکوس خارا", جوان در آن موقع 23 ساله محکوم به 6 سال زندان گردید و پس از آزادی از زندان به کشور زادگاه خود شیلی بازگشت. دو برادر ایرانی نیز بترتیب محکوم به شش و دو سال و نیم زندان گردیدند.  

لینکهای مربوط
روایت "آنا شودین" و "بابک جامعی" از زبان خودشان

www.stoc 2006.09.27

© 2005 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی فقط در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز فقط در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه دخل و تصرف در مطالب استکهلمیان و بازتاب مجدد آن بصورتی متفاوت مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.