هجوم مسافرین بسوی ایران و اعلام  5 پرواز فوق العاده از سوی ایران ایر در اسکاندیناوی
استکهلمیان - مسافرینی که در طی هفته های اخیر در صدد تهیه بلیط هواپیما مابین اسکاندیناوی (استکهلم, گوتنبرگ و کپنهاک) و ایران (تهران) بوده اند جهت خرید بلیط در تاریخهای مورد علاقه خود دچار مشکل گردیدند.  به گفته مسئولین آژانسهای مسافرتی ایرانی در سوئد, از آنجائیکه چنین وضعیتی از قبل پیش بینی میگردید مراتب آن حتی از ژانویه سال جاری به اطلاع مسافرین رسیده و به آنان توصیه شده بود که هر چه زودتر در مورد تهیه بلیط پرواز خود به ایران جهت تعطیلات تابستان اقدام نمایند.

از آنجائیکه شرکت هواپیمایی ایران ایر تنها شرکت دارای پرواز مستقیم از سوئد (استکهلم و گوتنبرگ) و دانمارک (کپنهاک) به ایران بوده و نیز تنها شرکتی است که اجازه حمل رایگان بار به میزان
35 کیلو به مسافرین خود را میدهد (20 کیلو در شرکتهای هواپیمایی اروپایی), اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان اسکاندیناوی مایل به استفاده از پروازهای این شرکت جهت مسافرت به ایران هستند.

اما هجوم گروههای بزرگی از مسافرین عازم ایران در اسکاندیناوی, پیدا کردن جای خالی در پروازهای بسوی ایران را در طی هفته های اخیر دشوار تر از هر زمان دیگر نمود. از جمله ده ها هزار ایرانی مقیم سوئد و دانمارک که جهت سپری کردن تعطیلات تابستانی با خانواده های خود راهی ایران هستند, همچنین سوئدیها و دانمارکیهایی که اکنون قادرند بدون نیاز به رواید به ایران مسافرت نمایند.  به این خیل علاقمندان مسافرت به ایران میبایست ایرانیان و مسافرین مقیم دو کشور نروژ و فنلاند را هم اضافه نمود که چون هواپیمایی ایران ایر به این دو کشور پروازی ندارد  در نتیجه مسافرین آن از پروازهای این شرکت در سوئد و دانمارک (و خصوصا از استکهلم) جهت مسافرت به ایران استفاده میکنند.

مدیر کل ایران ایر در اسکاندیناوی: تا زمانی که نیاز موجود باشد پرواز فوق العاده خواهیم گذاشت
استکهلمیان بدنبال نگرانی ایرانیان در زمینه تهیه بلیط پرواز به ایران در طی هفته های گذشته, با دفتر ایران ایر در استکهلم تماس گرفته و موفق به تماس با دکتر حسین کیخائی مدیر کل شرکت هواپیمایی ایران ایر در اسکاندیناوی گردید, که خود دارای دکترای مدیریت از دانشگاه علوم تحقیقات تهران است.

استکهلمیان با اشاره به نگرانیهای ایرانیانی که در طی هفته های گذشته موفق به تهیه بلیط هواپیما به سوی ایران نشده اند از مدیر کل ایران ایر در اسکاندیناوی میپرسد که ایران ایر چه تدابیری را در این زمینه اندیشیده است. وی از جمله به همکار استکهلمیان گفت: "هموطنان مقیم اسکاندیناوی نیازی به نگرانی در این زمینه ندارند. تا زمانی که نیاز موجود باشد, پروازهای فوق العاده مابین اسکاندیناوی و تهران صورت خواهد گرفت".

مدیر کل ایران ایر همچنین اضافه نمود که در فاصله سه ماه ژوئن, ژوئیه و اوت, کلیه پروازهای ایران ایر از مبداء و به مقصد استکهلم, گوتنبرگ و کپنهاک با هواپیماهای بوئینگ
200 747 صورت خواهد گرفت. این به این معنی خواهد بود که هر هواپیمای ایران ایر که در طی سه ماه تابستان مابین اسکاندیناوی و ایران در حرکت است عملا با ظرفیت دو هواپیمای معمولی قادر به حمل مسافر خواهد بود. توضیح اینکه هر هواپیمای بوئینگ 747 ظرفیت حمل بالغ بر 460 مسافر را داراست.

اطلاعات بخش روابط عمومی ایران ایر در استکهلم نیز گفته های مدیر کل ایران ایر را تایید میکند. بر اساس اطلاعاتی که روابط عمومی ایران ایر در اسکانیدناوی در اختیار همکار استکهلمیان قرار داده است هم اکنون علاوه بر پرواز های عادی ایران ایر در اسکاندیناوی (پنج شنبه ها و شنبه ها از استکهلم, دوشنبه ها از گوتنبرگ و یکشنبه ها از کپنهاک), در حال حاضر
5 پرواز فوق العاده با بوئینگ 747 بشرح زیر نیز وارد شبکه پروازی در مسیر اسکاندیناوی  ایران گردیده است تا در خدمت مسافرین  قرار گیرد:

جمعه
16 ژوئن
پرواز شماره
3462  از استکهلم به تهران و بالعکس

چهارشنبه
21 ژوئن
پرواز شماره
3466 از گوتنبرگ به تهران و بالعکس

چهارشنبه
28 ژوئن
پرواز شماره
3460 از کپنهاک به تهران و بالعکس

دوشنبه
7 اوت
پرواز شماره
3461 از تهران به کپنهاک

سه شنیه
8 اوت
پرواز شماره
3467 از تهران به گوتنبرگ


نرخهای تابستانی

نرخ تابستانی ایران ایر که مابین تاریخ 26 ماه مه 2006 الی 15 ماه اوت 2006 جهت مسیرهای رفت و برگشت استکهلم - تهران و همچنین گوتنبرگ - تهران اعتبار خواهد داشت بشرح زیر اعلام گردیده است:

نوزاد کودک بزرگسال  
400 2650 3550 45 روزه
400 2950 3950 3 ماهه
550 3700 5500 یکساله


کلیه نرخها به کرون سوئد بوده و مالیات فرودگاه (295 کرون) به بهای همه بلیطهای هواپیمایی اضافه خواهد شد.

میزان بار
ایران ایر اجازه حمل 35 کیلو بار رایگان به مسافرین پروازهای خود را میدهد.  این میزان در مورد شرکتهایی هواپیمایی اروپایی به ایرن عموما 20 کیلوگرم است.

وقت خود را در مقابل تاخیرهای احتمالی پرواز بصورت رایگان بیمه کنید
در بسیاری مواقع بدلایل مختلفی که از حیطه مسئولیت شرکت هواپیمایی نیز خارج است (مانند تغییرات جوی, مشکلات در فرودگاه مبداء یا مقصد و نظایر آن) پروازها با تاخیر انجام میگردند. شما میتوانید هنگام خرید بلیط  ایران ایر, از مسئول فروش بخواهید که شماره تلفن تماسی از شما هم در مبدا (استکهلم) و هم در مقصد (تهران) را در سیستم بلیط وارد کند. در اینصورت بهنگام وقوع هر گونه تغییر در وضعیت پرواز, شرکت هواپیمایی ایران ایر بصورت رایگان سرویس اطلاع رسانی به مسافرین خود را به مرحله اجرا میگذارد و آخرین اطلاعات در زمینه پرواز از طریق تلفن, در مبداء یا مقصد به اطلاع مسافر میرسد.

 پرواز برگشت خود را از دست ندهید – جای خود را از 72 ساعت قبل تایید کنید
بر اساس یک قاعده بین المللی مسافرین میبایست 72 ساعت قبل از پرواز برگشت, با شرکت هواپیمایی خود تماس گرفته و  پرواز خود را تایید کنند. توجه به این موضوع در مسافرتهای خارجی و خصوصا مسافرت به ایران مهم تر از هر زمان دیگری است. مسافرینی که حداکثر تا 3 روز قبل از پرواز نسبت به تایید مجدد جای خود اقدام نکنند این خطر را متحمل میشوند که جای خود را در پرواز برگشت از دست بدهند. حتی اگر بلیط برگشت شما وضعیت "اوکی"  دارد نیز میبایست حداکثر 72 ساعت (3 روز) قبل از پرواز با شرکت هواپیمایی خود تماس گرفته و پروازتان را تایید (ری کانفرم) کنید. در مورد شرکت هواپیمایی ایران ایر میتوانید در تهران از طرق زیر اقدام کنید:

درتهران
 مابین ساعات 7:30 الی 24:00
تلفن: 4
4672200 (40 خط تلفنی)

در شهرستانها:
با دفاتر ایران ایر تماس بگیرید

لینکهای مربوط
سایت ایران ایر در اسکاندیناوی
 
به شهر استکهلم خوش آمدید

www.stoc 2006.06.08

© 2005 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی فقط در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز فقط در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه دخل و تصرف در مطالب استکهلمیان و بازتاب مجدد آن بصورتی متفاوت مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.