نماینده پارلمان سوئد: "دستهای دیکتاتوری ایران به خون آغشته است و تنها یک تغییر رژیم و برقراری دمکراسی قادر به تغییر اوضاع در ایران خواهد بود"
استکهلمیان – روز چهارشنبه 19 ژوئیه مارتین آندریاسون نماینده پارلمان سوئد از حزب لیبرال مردم (سومین حزب بزرگ سوئد) ضمن شرکت در تظاهراتی که در مقابل سفارت ایران در استکهلم  و در سالگرد اعدام ایاز مرهونی و  محمود عسگری, دو پسربچه نوجوان ایرانی, صورت گرفت طی ایراد سخنانی شدیدا اللحن در انتقاد از رژیم ایران از جمله ابراز داشت:

"دستهای دیکتاتوری ایران به خون آغشته است. اما دنیای خارج نیز وظیفه ای  بی نهایت مهم بر عهده دارد تا به متقاضیان پناهندگی همجنسگرا پناهندگی اعطا نماید. سوئد در طی سالها همجنسگرایان را به ایران اخراج نموده است که در وضعیت های وحشت انگیز مانند بازداشت, شکنجه و زندانی شدن قرار گرفته اند. اما در نهایت و بلند مدت تنها یک تغییر رژیم و برقراری دمکراسی قادر به تغییر وضعیت در ایران خواهد بود".

آنا کارین اسکانتز معاون سازمان دفاع از حقوق همجنسگرایان در سوئد (آر اف اس ال) از دیگر شرکت کنندگان این تظاهرات بود که در مورد وضعیت همجنسگرایان در ایران به ایراد توضیحات پرداخت. وی گفت که در حمایت از انسانهایی که بواسطه گرایشهای جنسی خود زندانی و اعدام میگردند در این تظاهرات شرکت میکند.

اعضای "حزب کمونیست کارگری ایران" و نیز"فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی در سوئد" نیز از دیگر شرکت کنندگان و حامیان تظاهرات روز چهارشنه در مقابل سفارت ایران در استکهلم بوده اند.

این تظاهرات اعتراضی بصورت همزمان در نقاط مختلف جهان و در اعتراض به اعدام همجنسگرایان در ایران برگزار گردید.  بغیر از استکهلم تظاهرات مشابهی در شهرهای مختلف آمریکا, کانادا و نیز در دابیلن (ایرلند), مکزیکو سیتی (مکزیک), ورشو (لهستان), آمستردام (هلند), لندن و گلوکستر (انگلستان), مارسی (فرانسه), مسکو (روسیه) و بروکسل (بلژیک) در همین رابطه برپا گردید.

روز
19 ژوئیه یک سال از اعدام "ایاد مرهونی" و "محمود عسگری"  دو پسر بچه نوجوان ایرانی میگذرد. تصاویر وحشت انگیز قبل از اعدام  این دو نوجوان در ایران که سن یکی از آنان زیر 18 سال اعلام گردید سال گذشته در سوئد بازتابی بسیار گسترده داشت.  دو نوجوانی که طبق اعلام مقامات ایرانی به اتهام "سرقت، اخلال در نظم عمومی، شرب خمر و لواط" محکوم  به "حبس، شلاق و اعدام در ملاء عام" گردیدند.  اما فعالان حقوق بشر اعلام کرده بودند که این دو نوجوان مشهدی تنها به واسطه "همجنسگرایی" خود (و فریب خوردن جهت اقرار به آن در دادگاه) اعدام گردیدند.

حکم اعدام این
دو نوجوان که از اهالی يكی از شهرهای جنوبی ایران بودند در مشهد اجرا شد. در حالی که حتی نام آن دو نیز توسط مقامات دولتی اعلام نگردید و تحت عنوان "ا . م" و "م . ع" در اختیار مطبوعات قرار گرفت.

این دو نوجوان وحشت زده محکوم به اعدام, لحظاتي قبل از اجراي حكم در حالی که گریه میکردند در گفت‌ وگو با خبرنگار ايسنا در منطقه خراسان از جمله  اظهار کرده بودند: چهارده ماه پيش دستگير شديم و از كار خود پشيمانيم و در حال حاضر توبه كرده ايم.  يكي از این دو نوجوان محکوم به اعدام همچنین با اعلام اين مطلب كه در دادگاه به جرم خود اقرار كرده‌ است اظهار داشته بود: "نمی دانستيم كه ارتكاب چنين عملی موجب مجازات اعدام است". قاضی دادگاه نیز به آنان اطلاع نداده بود که اقرار به "لواط" مجازات اعدام را بدنبال خواهد داشت.

"
روح الله رزاز زادهوكيل يكي از این دو نوجوان با اشاره به اينكه موکلش "محمود عسگری كمتر از 18 سال داشته است، اظهار داشته بود: اين مطالب در دادگاه مورد اعتراض قرار گرفت اما سرانجام رای صادره در ديوان عالی كشور تأييد شد وی افزود: "محكومان در دادگاه و در حضور قاضی به جرم خود اقرار كردند اما در حال حاضر سه نفر از متهمان اين پرونده متواری هستند".

حكم شعبه 19 دادگاه عمومی درباره اعدام اين دو نوجوان بعد از اعتراض وكلای متهمان در ديوان عالی كشور بررسی، تاييد و در نهايت در روز سه شنبه 19 ژوئیه  2005 , شمع زندگی این دو نوجوان توسط "جلادانی" که به صورتهای خود ماسکهای سیاه زده بودند برای همیشه خاموش گردید.

سالروز اعدام این دو نوجوان در روز 19 ژوئیه (28 تیر ماه), اینک برای اولین بار تبدیل به روز جهانی اعتراض به اعدام همجنسگرایان در ایران گردیده است.

لینکهای مربوط
سارمان دفاع از حقوق همجنسگرایان سوئد
سازمان دفاع از حقوق همجنسگرایان ایران
وب سایت  شخصی "مارتین آندریاسون" نماینده پارلمان سوئد

www.stoc 2006.07.21

© 2006 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی فقط در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز فقط در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه دخل و تصرف در مطالب استکهلمیان و بازتاب مجدد آن بصورتی متفاوت مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.