فیلم مستند "کلیه حراجی" قابل تماشا بر روی اینترنت
استکهلمیان – فیلم مستند "کلیه حراجی" که خبر پخش آن از تلویزیون سراسری سوئد در استکهلمیان منتشر گردید و هزاران نفر از ایرانیان در شب یکشنبه به تماشای آن نشستند منجر به تاثر بسیاری از ایرانیان مقیم سوئد گردید. ئی میلهای ارسالی در رابطه با این فیلم به استکهلمیان زیاد بود, برخی مایل به یاری رساندن به "مهرداد" شخصیتی که این فیلم مستند در رابطه با زندگی وی دور میزد بودند  و در بسیاری از ئی میلها نیز از اینکه جامعه ایرانی مقیم سوئد تشکیلات هماهنگی جهت کمک به اینگونه هموطنان داخل ایران ندارد اظهار تاسف عمیق بعمل آمده است.

چنانچه در خارج از سوئد زندگی میکنید و یا به هر دلیل دیگری قادر به مشاهده فیلم "کلیه حراجی" ساخته نیما سروستانی که روز یکشنبه گذشته برای اولین باز از تلویزیون سراسری سوئد پخش گردید نبوده اید,  شبکه اس وی تی سوئد تمامی این فیلم مستند یک ساعته را از طریق وب سایت خود در اختیار علاقمندان در سراسر جهان قرار داده است.

جهت تماشای  فیلم مستند "کلیه حراجی" از طریق اینترنت بر روی آدرس زیر کلیک کنید.

کلیه حراجی (رئال پله یر)

"حراجی کلیه", فیلمی از نیما سروستانی

استکهلمیان – شب یکشنبه
8 اکتبر فیلم مستندی جدید (محصول سال 2006) تحت عنوان "حراجی کلیه" برای اولین بار از شبکه اس وی تی سوئد پخش خواهد گردید. این فیلم بی اندازه غم انگیز و تفکر برانگیز پیرامون خرید و فروش اعضای بدن انسانها در ایران تهیه شده است. بازاری که امروز در آن تعداد فروشندگان اعضا, از تعداد متقاضیان آن بیشتر است و در نتیجه نرخ و قیمت اعضای بدن در آن "افت" کرده است. فیلم مستندی که در آن نشان داده میشود چگونه مردان و زنان جوان 22 و 23 ساله ایرانی دست به فروش آخرین مایملک خود میزنند, اعضای بدنشان: "معامله فوری, کلیه برای فروش, مرد جوان, 22 ساله, سالم, گروه خونی او مثبت,  شماره تلفن 0912".  جوانانی که در ازای پاره ای از تن خود, حدود 30 هزار کرون بدست می آورند. اما پاره های تن آنان در بسیاری از موارد توسط سوداگران به اروپا منتقل میگردد و به مبلغ صدها هزار کرون بفروش میرسد.

شبکه اس وی تی در آستانه نمایش این فیلم در روز 8 اکتبر به بینندگان خود در مورد آن چنین ذهنیت میدهد:

مهرداد و سهیلا دو نفر از صدها انسان جوان و تنگدست در ایران هستند  که تصمیم گرفته اند یکی از آخرین متعلقاتشان را بفروش برسانند, کلیه خودمهرداد را.  ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که فروش کلیه در آن آزاد است و حتی از یارانه های دولتی برخوردار است. مهرداد بی کار است و جهت سقط جنین غیر قانونی همسرش احتیاج به پول دارد. سهیلا خرج دو خواهر خود را نیز میکشد و او نیز در تنگدستی بسر میبرد. آنها متوصل به یکی از صدها بنگاه واسطه جهت فروش کلیه میشوند که با تایید دولت در ایران وجود دارند. در آنجا میتوان خریداران را ملاقات نمود و بر روی قیمت چانه زد.

هر ساله صدها انسان جوان و تنگدست خود را به
137 بنگاه کلیه یابی کشور معرفی میکنند. آنها جوانهای کاملا معمولی و اغلب دارای تحصیلات عالی هستند که قربانی فلاکت اجتماعی موجود در ایران شده اند. و فروش یکی از اعضای بدن تبدیل به راه هر چه عادی تری جهت نجات از مشکلات اقتصادی میگردد.

مهرداد میگوید: از زمانی که قیمت بنزین بالا رفته است فقر نیز بیشتر شده است. و چون تعداد هر چه بیشتری با روند فروش اعضای بدن آشنا میشوند الان دیگر تعداد فروشندگان کلیه بیشتر از تعداد متقاضیان آن است. قیمت کلیه پایین آمده است و در بسیاری موارد این آخرین راه باقی مانده برای جوانان است. البته اگر نخواهند خودفروشی کنند, پیشنهادی که مقامات دولتی به سهیلا دادند.

بخش عمده این فیلم مستند در یک بنگاه کلیه یابی و سپس یک کلینیک در تهران فیلمبرداری شده است و از نزدیک, بازی پیرامون خرید و فروش اعضای بدن و حلقه های زنجیره ای و مختلف وابسته به آن را دنبال میکند. یک اهدا کننده
30 هزار کرون دریافت میکند, اما کلیه ها اغلب به اروپا منتقل و به مبلغ صدها هزار کرون بفروش میرسند.

سهیلا میگوید: "اگر پول در این میان مطرح نبود میشد گفت که بخاطر عشق به انسانیت است. ای کاش اینطور بود, در این صورت مطمئنم که این اندوه سنگین را در قلبم احساس نمیکردم".

خرید و فروش اعضای بدن انسان در سوئد غیر قانونی است, اما برخی دیگر از کشورها, از جمله ایالات متحده, در حال بررسی پیشنهادی قانونی هستند که فروش قانونی کلیه را بصورت آزمایشی در آمریکا به مرحله اجرا بگذارند.

نیما سروستانیکارگردان فیلم, نیما سروستانی,  تصویری نادر و عریان از خرید و فروش اعضای بدن انسان در ایران که مرتبا در حال گسترش است را در مقابل چشمان بیننده قرار میدهد . نیما سروستانی متولد
1958 در ایران است و در سال 1984 به سوئد مهاجرت کرده است. او در ایران بعنوان روزنامه نگار فعال بود اما در سوئد به فیلم روی آورد. فیلمهای دیگری از او ازجمله در رابطه با فاجعه زمین لرزه بم قبلا مورد توجه قرار گرفته است.

فیلم مستند  "حراجی کلیه", توسط کمپانی فیلم "هیستریا فیلم آ ب" در سوئد تولید گردیده است. این فیلم برای اولین بار در شب یکشنبه
8 اکتبر از شبکه اس وی تی سوئد پخش خواهد گردید و پس از آن در روزهای 10, 12 و 14 اکتبر نیز قابل مشاهده خواهد بود.

تاریخ, زمان, مکان
یکشنبه
8 اکتبر 2006 ساعت 20 کانال اس وی تی 2
سه شنبه
10 اکتبر 2006 ساعت 19 کانال اس وی تی 24
پنج شنبه
12 اکتبر 2006 ساعت 16.25 کانال  اس وی تی 2
شنبه
14 اکتبر 2006 ساعت 12.15 کانال اس وی تی 2

Director: Nima Sarvestani
Producer: Malla Grapengiesser
Photography: Zare Zahraie
Editing: Bernhard Winkler & Kaveh Akaber
Production manager: Aidin Zolfaghari
Sound: Ali Madani
Additional Editing: Therese Elfström,Inu Enescu, Johan Serrander
Original music: Hossein Alizadeh, From The Album Sallaneh
Sound design & Mix: Tobias Derwinger
Color correction: Jan Lundberg/SVT
Graphics: Jens Westerberg
Translations: Reza Rezvani

Special thanks to:
Lars Nilsson, Monica Bengtsson,
Charlott Richardson, Antonio Russo Merenda.

Produced by:
Hysteria Film AB

In co-production with:
SVT / Documentary, Patrick Bratt, Axel Arnö

ITVS International Media Development Fund (IMDF)
Executive Producer for ITVS Sally Jo Fifer
Vice President of Programming for ITVS Claire Aguilar
Coordinating Producer for ITVS Klara Grunning-Harris
Programming Manager for ITVS Ayla Tiago

ITVS International Media Development Fund is supported by The Ford Foundation,
The William and Flora Hewlett Foundation and The John D. and Catherine T. MacArthur Foundation

BBC

And Nima Film.

With additional support by:
Nordic Film- & TV Fund/Eva Færevaag.

In collaboration with:
DR/Flemming Grenz
YLE / TV
1, Erkki Astala.

www.stoc  2006.10.04

© 2006 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی فقط در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز فقط در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه دخل و تصرف در مطالب استکهلمیان و بازتاب مجدد آن بصورتی متفاوت مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.