مهستیمهستی هنرمند پرآوازه ایران درگذشت
استکهلمیان –  مهستی هنرمند پرآوازه ایران که از چهار سال قبل با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کرد و در بستر بیماری خفته بود صبح دوشنبه
25 ژوئن ساعت 7 و 52 دقیقه صبح به وقت محلی در سانتا رزا واقع در شمال کالیفرنیا درگذشت. مهستی از دو روز قبل از درگذشت خود را در اغما بسر می برد.  مهستی که به هنگام درگذشت 61 ساله بود بواسطه بیماری اش به منزل تنها فرزند خود سحر قبازرد  که حاصل اولین ازدواج مهستی با کورس ناظمیان است به شمال کالیفرنیا نقل مکان کرده بود. مهستی همچنین دارای دو نوه به نام های ناتاشا و ناتالی است.

خبر درگذشت مهستی میلیونها ایرانی در گوشه و کنار جهان را اندوهگین ساخته است. پیکر او در ساعت 12.30 روز جمعه
29 ژوئن در گورستان وست وود مموریال پارک در لس آنجلس به خاک سپرده خواهد شد و پیش بینی می شود که هزاران نفر و از جمله هنرمندان برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور در مراسم خاکسپاری وی شرکت نمایند.

این هنرمند قدیمی ایران از حدود چهار سال پیش دچار بیماری سرطان گردید, اما خبر بیماری او به درخواست خودش از عموم پنهان نگاه داشته شد. ابتلای مهستی به بیماری سرطان هنگامی منتشر شد که او در ایام نوروز گذشته بواسطه اوج بیماری اش قادر به ظاهر شدن بر روی صحنه کنسرتش در دوبی نشد و توسط دخترش که به دوبی رفته بود به بیمارستانی در لس آنجلس منتقل گردید.

بیماری این هنرمند قدیمی و محبوب ایران سرطان روده بزرگ اعلام شد که با توجه به شیوه درمانمهستی و گوگوش آن که از جمله از شیمی درمانی تشکیل شده بیماری دردناک و جانکاهی بشمار می رود. گوگوش از هنرمندانی بود که در بیمارستان به عیادت مهستی رفت و تصاویری که از این دیدار منتشر شد از آخرین عکسهای مهستی بشمار می رود.

مهستیمهستی در 25 آبان 1325 (1946) در تهران متولد شد و  نام اصلی او "افتخار دده بالا" بود. او از معدود هنرمندان بزرگ  باقی مانده از دوران طلایی دهه 1350 در ایران بود. خواهر کوچکتر او هایده نیز یکی از بزرگترین خوانندگان درگذشته موسیقی پاپ ایران بشمار می رود که 20 ژانویه 1990 میلادی بدنبال سکته قلبی در سن 46 سالگی درگذشت. مهستی کار هنری اش را 5 سال زودتر از هایده در برنامه مشهور گل های رنگارنگ رادیو ملی ایران با آهنگ "آنکه دلم را برده خدایا" شروع کرد و راه را برای ورود خواهر بزرگترشن هایده به دنیای هنر باز کرد. از مهستی بعنوان "خواننده گلها و دلها"  نام برده می شد. او  چند ماه پیش از انقلاب اسلامی ایران را ترک کرد, ابتدا مقیم انگلستان بود و سپس به آمریکا رفت. از مهستی بیش از 35 آلبوم موسیقی به یادگار مانده است.

نام هنری مهستی از نام "مهستی گنجوی" بانوی چامه سرای ایرانی وام گرفته شده ‌است.
"مهستی گنجوی" بانوی چامه سرای ایرانی بود که در سده دوم هجری می‌‌زیسته و زادگاه او شهر گنجه بوده است. وی همدوره با غزنویان بود, دیوانی داشته و چامه های بسیار سروده است. ولی گذشت زمان و بی انگاری کسان همه آنها را به باد فراموشی سپرده است. رباعی زیر از اوست:

ما را به دَمِ پیر نگه نتوان داشت

 

در حُـجره دلگیر نگه نتوان داشت

آن را که سَرِ زلف چو زنجیر بُوَد

 

در خانه به زنجیر نگه نتوان داشت

درگذشت این هنرمند قدیمی و محبوب ایران زمین را به همه دوستداران هنر و موسیقی ایران زمین تسلیت می گوییم.

توجه خوانندگان استکهلمیان را به مصاحبه پر خاطره ای که نزدیک به 35 سال پیش در تلویزیون ملی ایران توسط زنده یاد فریدون فرخزاد با شادروان مهستی صورت گرفت جلب می کنیم. دو ترانه از وی نیز در این برنامه پخش می شود. روحش شاد و یادش همواره گرامی باد.
 


 

www.stoc  2007.06.25

© 2007 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

uppehållstillstånd persisktalande persiskt persiska persisk persien perser migrationsverket migrationsminister iranskt iranska iransk iranier iran invandrarverket invandrarverk invandrare farsi asylsökande asyllagen asyllag asyl tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو مهاجرت وکیل اداره مهاجرت دادگاه مهاجرتی روادید ویزا