ایرانیان تنها گروه اقلیت که به میزان مساوی با سوئدیها به تحصیلات عالی روی می آورند
استکهلمیان – روزنامه پر تیراژ "یو ان تی" (اپسالا نیا تیدنینگ) بزرگترین روزنامه شهر دانشگاهی اپسالا در سوئد دست به انتشار یک سلسله مقالات در رابطه با سطح تحصیلات عالی در میان جامعه ایرانی سوئد زده است. این سلسله مقالات که در سه قسمت در روزهای 14, 15 و 16 ژانویه در این رونامه منتشر شده توجه زیادی را هم در میان جامعه آکادمیک سوئد و هم در میان جامعه ایرانی این کشور به خود جلب نموده است.

در این سلسله مقالات خواندنی, و البته برای جامعه ایرانی سوئد افتخار آمیز, علاوه بر ارائه آمار و اطلاعات پیرامون وضعیت برجسته تحصیلات عالی در میان جامعه ایرانی, زندگی سه جوان موفق ایرانی نیز بازتاب داده شده است. در این سلسله مقالات از آمار معتبر سازمان سنجش سوئد و همچنین اداره مرکزی آمار این کشور استفاده بعمل آمده است.

"یو ان تی" می نویسد:
" تعداد دانشجویان دارای تبار خارجی در دانشگاه های سوئد اندک است, با یک استثناء: ایرانیان. ایرانیان تنها گروه اقلیت در جامعه سوئد هستند که به میزان مساوی با سوئدیها به تحصیلات عالی روی می آورند. حضور آنان بخصوص در رشته های دانشگاهی از قبیل مهندسی, حقوق, پزشکی و دندانپزشکی برجسته است در حالیکه حضور دانشجویان دارای تبار خارجی (متولد خارج یا دارای هر دو والدین متولد خارج) در رشته های دانشگاهی سوئد کماکان انداک است. در سال تحصیلی
2004/2005 حدود 45 درصد از 25 ساله های سوئدی تبار در سوئد مشغول تحصیلات عالی بوده اند. در حالیکه آمار مشابه در رابطه با دانشجویان خارجی 32 درصد بوده است. ایرانیان تنها اقلیت مهاجر در سوئد بشمار می روند که 25 ساله های آنان دارای تعداد مساوی دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه با سوئدی تباران هستند. نگاهی به دانشجویان خارجی تبار سال اول رشته های دکترا نیز نشان از حضور برجسته ایرانیان دارد. آنان با حضور 10 درصدی خود مقام اول را همزمان با فنلاندیها به خود اختصاص داده اند. حضور ایرانیان به ویژه در رشته های دارای پرستیژ که ورود به آن مستلزم سخت ترین شرایط است برجسته ترین است. 39 درصد از دانشجویان خارجی تباری که در سال تحصیلی 2004/2005 در سوئد وارد رشته دندانپزشکی شده اند را ایرانیان تشکیل داده اند. این میزان در رشته پزشکی 30 درصد, در رشته حقوق 25 درصد و در رشته های مهندسی 19 درصد بوده است. این آمار را می توان با علم به این واقعیت مورد توجه قرار داد که ایرانیان در سال 2005 تنها 5 درصد از کل خارجی تباران سوئد را تشکیل داده اند". در سری جدید مقالات ما, سه نفر از این جوانان از یک سو به تشریح دیدگاه مثبت ایرانیان نسبت به تحصیلات عالی  و از سوی دیگر فشار بیش از حد والدین به فرزندان می پردازند".

در سلسله مقالات روزنامه "یو ان تی" از جمله به نقش رضا شاه در سال
1925 در ترقی ایران و نقش آیت الله خمینی در تبدیل ایران به یک دیکتاتوری در سال 1979 نیز اشاره شده است.

روزنامه "یو ان تی" سپس در هر سری از این مقالات با یک دانشجوی جوان و موفق ایرانی در سوئد به صحبت و گفتگو نشسته است که نقطه نظرات آنان از جذاب ترین بخش های این سلسله مقالات است
.

مقاله روز 14 ژانویه
کاوه عزیزی"یو ان تی" مقاله روز 14 ژانویه خود را به  جوان ایرانی کاوه عزیزی اختصاص داده است که در سن 21 سالگی دانشجوی ترم هفتم رشته پزشکی دانشگاه برجسته اپسالا است. کاوه هم اکنون بعنوان انترن در بیمارستان فالون مشغول کارآموزی است. نابغه ای نه تنها در علم بلکه همچنین در هنر زیرا که او یک "دی جی" و خالق موفق  موسیقی نیز هست. "یو ان تی" در مقاله روز چهارشنبه با کاوه به گفتگو می نشیند. او می گوید که کمتر از یک ساله بود که به  همراه پدر و مادرش که پس از فرار از چنگال حکومت اسلامی ایران در سوئد پناهندگی سیاسی گرفته اند به سوئد آمده است: "از وقتی برگه قبولی در رشته پزشکی برایم آمده, فک و فامیل که از ایران زنگ می زنند مرا آقای دکتر خطاب می کنند, کمی دور از ذهن بنظر می رسد, اما من می گذارم که بگویند". در ضمن او دارای وب سایت هم هست:
www.kavehazizi.com

مقاله روز 15 ژانویه
مونا بهاوی / نام مستعار
مقاله روز 15 ژانویه روزنامه "یو ان تی" به مونا بهاوی دختر خانم 23 ساله ایرانی که در رشته حقوق مشغول به تحصیل است اختصاص داده شده است. "یو ان تی" می نویسد: "حکومت اسلامی مادرش را از او گرفت و پدرش را به زندان انداخت. تجربه او از ناعدالتیهای موجود در یک جامعه دیکتاتورزده محرک او برای تحصیل در رشته حقوق بوده است. مونا بهاوی 8 ساله بود که در سال 1990 به سوئد آمد تا بفهمد دنیای دیگری غیر از دیکتاتوری اسلامی که او در آن زندگی کرده است نیز وجود دارد".

این دانشجوی جوان ایرانی رشته حقوق به روزنامه "یو ان تی" می گوید: "به یاد دارم که وقتی
6 ساله بودم با برنج و خورشت و شیرینی در دستم  بسوی زندانی می رفتم که پدرم بواسطه فعالیتهای سیاسی اش در آن حبس شده بود. تجربه زندگی در یک دیکتاتوری مرا وادار به تحصیلات در رشته حقوق نمود".

و مونا از روزی می گوید که اتوموبیل مادرش در سال
1991 در ایران بدنبال بی توجهی به ایست نیروهای انتظامی مورد رگبار گلوله قرار گرفت. دایی و زن دایی  مونا زخمی شده اما مادرش جان خود را از دست داد. مونا در رابطه این فاجعه بزرگ زندگی اش می گوید: "چگونه زندگی انسان می تواند اینگونه به پایان خود برسد. بدون اینکه حتی یک عذرخواهی بکنند و یا مسئول این کار را مجازات کنند و یا حتی اقرار کنند که عمل اشتباهی انجام داده اند. این اتفاق خیلی روی من اثر گذاشت". و این ناعدالتیها بزرگترین محرک و نیروبخش مونا بهاوی جهت انتخاب رشته حقوق بوده است. بیژن بهاوی پدر این دختر جوان و موفق ایرانی نیز با او موافق است: "مونا در رشته حقوق تحصیل می کند تا سرنوشت خانواده بهاوی دوباره و در جای دیگری تکرار نشود".

روزنامه "یو ان تی" در پایان این مقاله توضیح می دهد که "مونا و بیژن بهاوی بواسطه ترس از خطراتی که جان خانواده آنان در ایران را تهدید خواهد کرد با نام واقعی خود معرفی نشده اند".

مقاله روز
16 ژانویه
رامان مهرزاد
 مقاله روز 16 ژانویه "یو ان تی" به چهره جوان و موفقی اختصاص دارد که برای خوانندگان استکهلمیان نیز نامی آشناست. این نابغه 22 ساله ایرانی در سال 1989 و هنگامی که تنها چهار ساله بود به همراه والدینش به سوئد مهاجرت کرده است و اینک به همرا پدر و مادر و خواهر کوچکش در منطقه "انگه رد" واقع در شهر گوتنبرگ سوئد زندگی می کند.

رامان دوسال پیش با نمره
20 (MVG) در کل مواد درسی دبیرستانی  (و در نتیجه با معدل 20) از دبیرستان فارغ التحصیل شد, یک ضرب وارد رشته پزشکی دانشگاه گوتنبرگ سوئد گردید و اکنون در این رشته مشغول به تحصیل است. استکهلمیان در دسامبر 2007 خبر مربوط به او و کتاب "نمره بیست در همه دروس" وی را به اطلاع خوانندگان سایت رسانده است.

متن کامل هر سه مقاله منتشر شده در روزهای 14, 15 و 16 ژانویه روزنامه "یو ان تی" در ذیل در اختیار خوانندگان استکهلمیان قرار دارد.  این مقالات که به زبان سوئدی نوشته شده است جهت مطالعه فرزندان ایرانیان مقیم سوئد نیز بسیار جالب و آموزنده خواهد بود.

یون ایراکسینن
این مقالات توسط "یون ایراکسینن" روزنامه نگار روزنامه "یو ان تی" تهیه و تنظیم شده است.

پیوندهای مربوط
مقاله روز
14 ژانویه / کاوه عزیزی
مقاله روز
15 ژانویه / مونا بهاوی (نام مستعار)
مقاله روز
16 ژانویه (رامان مهرزاد)


 

www.stoc  2008.02.11

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

uppehållstillstånd persisktalande persiskt persiska persisk persien perser migrationsverket migrationsminister iranskt iranska iransk iranier iran invandrarverket invandrarverk invandrare farsi asylsökande asyllagen asyllag asyl tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو مهاجرت وکیل اداره مهاجرت دادگاه مهاجرتی روادید ویزا