سمینار در دانشگاه استکهلم: "بیستمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در دهه 60"
استکهلمیان –  کانون زندانیان سیاسی در تبعید (سوئد) در همکاری با سازمان آموزشی آ ب اف و نیز انجمن دوستی ایران و سوئد- مالمو اقدام به برگزاری سمیناری تحت عنوان "دومین سمینار بین المللی بررسی کشتارهای دهه 60" در دانشگاه استکهلم نموده است.

هدف از برگزاری این سمینار جلب توجه جهانی به واقعه ای است که در دهه
1360 (و بویژه در تابستان سال 1367) در ایران بوقوع پیوست. در این واقعه تعداد نامعلومی از زندانیان سیاسی در زندانهای ایران به جوخه های اعدام سپرده شدند و پس از آن در گورهای دسته جمعی و نا معلوم در محلی بنام "خاوران" مدفون گردیدند. هویت بخشی از اعدام شدگان از طریق خانواده هایشان و نیز تلاش سازمان های حقوق بشر مشخص شده و به ثبت رسیده است.

این واقعه با وجود گستردگی آن آنچنان که باید مورد توجه جامعه جهانی قرار نگرفت. یکی از اهداف برگزاری سمینار فوق در بیستمین سالگرد این واقعه جلب توجه جهانی نسبت به آن است.

این سمینار دو روزه با سخنرانی و حضور زندانیان سیاسی سابق و همچنین پژوهشگران و حقوقدانان بین المللی در محل دانشگاه استکهلم برگزار خواهد شد.

در این برنامه، یک پانل به زبان انگلیسی و سوئدی در دانشگاه استکهلم و یک پانل به زبان فارسی در سالن اجتماعات "هوسی بی ترف" برگزار خواهد شد.

از جمله سخنرانان این برنامه شهلا طالبی، احمد موسوی، پیام اخوان، کاوه شهروز، سوسن بهار، حمید حق شناس، هانس لینده، دروری دایک و ماریا مودیگ اعلام شده اند. 

اجرای تئاتر و موسیقی توسط هنرمندان در تبعید علیرضا مجلل, بیاتریز، رستم میرلاشاری و نمایش فیلم "درختی که بیاد می آورد" به کارگردانی مسعود رئوف از دیگر بخشهای این سمینار دو روزه اعلام شده است.

تاریخ, زمان, مکان

آدینه ٢٢ اوت
ساعت
14 تا 17
دانشگاه استکهلم

Universitetsvägen
10B, Plan 3 ,  hörsal B5

شنبه
٢٣ اوت
ساعت
18 تا 22
هوسبی ترف 

پیوندهای مربوط
کانون زندانیان سیاسی در تبعید (سوئد)

اصلاحیه, علیرضا مجلل
در رابطه با خبر
فوق توضیحی از سوی آقای علیرضا مجلل که نام ایشان در این متن آمده است به استکهلمیان ارسال شده که بنا بر قوانین ژورنالیستیک عینا به شرح زیر منتشر می گردد:

"اصلاحیه"
در پاسخ به درج مطلبی به نقل از اطلاعیه‌ی کانون زندانیان سیاسی در تبعید (سوئد) در سایت محترم استکهلمیان به تاریخ ششم آگوست 2008

بدین وسیله خواهشمند است اصلاحیه ی زیر را به منظور اعلام انصراف اینجانب از شرکت در برنامه ی یاد شده قید فرمایید.

عنوان هنرمند در تبعید واژه یی است که بدون اطلاع و مشورت, توسط مسئول کانون یاد شده به بنده اهدا گردیده...

اینجانب تبعید شده از سوی هیچ حکومتی نیستم! و مایلم در بهترین شکل دلخواه, خود را هنرمندی معترض به نقض حقوق بشر و سیاست ها ضد انسانی صاحبان قدرت در قبال اندیشمندان و مدافعان حقوق انسانی و اصولن انسان بدانم.

با توجه به بازتاب نامطلوب عنوان مذکور به اینجانب و برخورد غیر اصولی و اهانت آمیز برخی از رسانه های به اصطلاح مردمی و به منظور پرهیز از رویارویی بیشتر با افراد غیر مسئول, کم اطلاع و شایعه پرداز... ضمن احترام به جان باختگان و قربانیان دهه ی
60 - از حضور در سیمنار یاد شده اعلام انصراف نموده و آرزومندم در آینده یی نه چندان دور شاهد رشد قابل قبول افراد و در نتیجه برخوردهای خالی از پیش داوری, کژ اندیشی و سرشار از احترام به حقوق یکدیگر باشیم.

در پایان امیدوارم در فرصتی مناسب موفق به اجرا یا ابراز تاثرات و مکنونات قلبی خویش نسبت به حادثه ی جانگداز تاریخی فوق به مثابه یکی از خوف ناک ترین  جنایات بشری!! گردیده و بدون وابستگی به هیچ گروه و دسته یی, تنها به عنوان یک کارگزار هنر در اندازه یی هر قدر کوچک, اقدام به این ادای دین نمایم.

با سپاس فراوان
علیرضا مجلل
استکهلم هفتم اگوست
2008

 

www.stoc  2008.08.05

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو