خبر خوش رئیس بانک مرکزی سوئد, اما فقط برای دارندگان بهره های شناور
استکهلمیان – بانک مرکزی سوئد در جلسه روز پنج شنبه خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره هدایتی را بر روی 0.25 درصد که  پایین ترین نرخ بهره در تاریخ بانکی سوئد بشمار  می رود ثابت نگاه دارد. بانک مرکزی سوئد همزمان اعلام نمود که پیش بینی این بانک بر آن است که این نرخ تا پاییز سال 2010 ثابت خواهد ماند. بر اساس پیش بینیی بانک مرکزی سوئد نرخ بهره هدایتی ابتدا  از پاییز 2010 جهت مبارز با تورم به تدریج افزایش خواهد یافت.

بهره هدایتی بهره ای است که بانکهای سوئد جهت قرض گرفتن پول از بانک مرکزی پرداخت می کنند.
نرخ بهره هدایتی برای دارندگان وام مسکن دارای اهمیتی حیاتی است. بهره ای که وام گیرندگان سوئدی جهت بهره وام مسکن خود پرداخت می کنند معمولا حدود یک درصد بالای  بهره هدایتی بانک مرکزی قرار دارد. به بعارت دیگر دارندگان وام مسکن در سوئد امروزه بصورتی تاریخی تنها حدود 1.25 درصد بهره جهت وام مسکن خود پراخت می نمایند.

نرخ پایین بهره بانکی منجر به تمایل هر چه بیشتر شهروندان جهت خرید خانه در سوئد شده و به نوبه خود منتهی به افزایش سرسام آور بهای خانه در سوئد شده است. جهت درک ابعاد این قضیه کافی است اشاره شود که در دهه 1990 که زمان دوری نیز نیست بهره وام مسکن در سوئد حدود 16 درصد بوده است! یعنی حدود 12 برابر میزان یک وام مسکن در حال حاضر.

کارشناسان اقتصادی اما هشدار می دهند که زمانی که نرخ بهره وام مسکن از حالت غیر عادی امروز مجددا به میزان عادی خود (مابین چهار تا پنج درصد) برگردد ممکن است بسیاری از وام گیرندگان قادر به پرداخت بهره ماهیانه ای به میزان چهار برابر امروز نشوند و این منجر به سقوط قیمت خانه در سوئد و رانده شدن هزاران نفر  که قادر به  پرداخت وام های مسکن خود به میزان چهار برابر بیشتر نخواهند بود از خانه های شان شود. وضعیتی که در آمریکا پیش آمد.

رئیس بانک مرکزی سوئد روز گذشته (پنج شنبه)  در یک چت مستقیم بر روی اینترنت  با شهروندان مژده خوبی به دارندگان وام مسکن در سوئد داده است. البته دسته خوشبختی که دارای وام مسکن با بهره شناور بوده و در سالهای گذشته فریب بانکها جهت "قفل" نمودن وام های مسکن خود با بهره های چند درصدی را نخورده اند.

همکار استکهلمیان نیز در این چت مستقیم با رئیس بانک مرکزی سوئد شرکت داشت و موفق به طرح پرسشی شد که پاسخ آن را نیز از رئیس بانک مرکزی دریافت نمود.

استکهلمیان مهمترین بخشهای چت آقای "استفان اینگوس" رئیس کل بانک مرکزی سوئد با هموطنانش را به فارسی برگردانده و در زیر به اطلاع خوانندگان خود می رساند که بسیاری از آنها دارای وام مسکن بوده و در رابطه با روند آینده بهره وام مسکن در سوئد احساس نگرانی می کنند.

*******

پرسش: تصور می کنید که نرخ بهره هدایتی چه زمانی به 4 درصد برسد؟
رئیس بانک مرکزی: به پیش بینی ما نرخ بهره هدایتی در پایان سال 2012 به این میزان خواهد رسید.

پرسش (این پرسش از سوی همکار استکهلمیان مطرح شد که
در این چت شرکت کرده بود): آیا ممکن است نرخ بهره در سوئد بمانند دهه 1990 به میزان 16 درصد برسد؟
رئیس بانک مرکزی: خیر با توجه به روند اقتصادی که در پیش رو داریم. در آن زمان مجبور به حفظ ارزش کرون سوئد بودیم و سطح تورم نیز بسیار بالاتر از امروز بود.

پرسش: آیا می توانیم مطمئن باشیم که بانک مرکزی نرخ بهره هدایتی را قبل از پاییز 2010 افزایش نخواهد داد؟
رئیس بانک مرکزی: طبق پیش بینی بانک مرکزی نرخ بهره هدایتی  از پاییز 2010  بتدریج رو به افزایش خواهد داشت.

پرسش: افزایش بهای قیمت مسکن تاثیری در تصمیم گیری بانک مرکزی جهت تعیین نرخ بهره هدایتی دارد؟
رئیس بانک مرکزی: بانک مرکزی هدفی در رابطه با تعیین قیمت مسکن ندارد و بهای مسکن تنها یکی از فاکتورهایی است که در تصمیم گیری بانک مرکزی جهت تعیین نرخ بهره هدایتی مورد توجه قرار میگیرد.

پرسش: بانک مرکزی چه اقداماتی انجام می دهد تا حباب افزایش قیمت مسکن منفجر نشود؟
رئیس بانک مرکزی: ما در حال حاضر حبابی در این رابطه نداریم. هدف از سیاست پولی تاثیرگذاری بر کل اقتصاد است و با چنین دیدگاهی باید در حال حاضر با پایین نگاه داشتن نرخ بهره به روند شکوفایی اقتصادی یاری برسانیم.

پرسش: آیا قبل از شروع افزایش نرخ بهره هدایتی از پاییز 2010 امکان کاهش بیشتر آن از میزان 0.25 درصد فعلی وجود دارد؟
رئیس بانک مرکزی: به نظر بانک مرکزی خیر, نرخ بهره هدایتی از سطح فعلی پایین تر نخواهد رفت.

پرسش: در دهه 1980 نرخ بهره عادی مابین 10 تا 15 درصد تلقی می شد. تا چند سال قبل نرخ عادی بهره 6 تا 7 درصد تلقی می شد. بعد از آن 4 درصد. چرا نتوان گفت که نرخ بهره عادی  1 درصد است؟
رئیس بانک مرکزی: با یک تورم 2 درصدی و نیز  دارا بودن 2 درصد رشد اقتصادی سالانه بصورت بلند مدت می توان گفت که یک نرخ عادی برای بهره هدایتی 4 درصد است.

پرسش: آیا بانک مرکزی نمیتواند بانکها را تحت فشار قرار دهد که بهره وام مسکن را بازهم کاهش دهند؟ بانکها در حال حاضر تنها 0.25 درصد بهره جهت قرض گرفتن از بانک مرکزی  پرداخت می کنند.
رئیس بانک مرکزی: بانک مرکزی از طریق پایین نگاه داشتن نرخ بهره هدایتی و همچنین قرض دادن پول با بهره ارزان به بانکها بهره وام مسکن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. و می بینیم که نرخ بهره وام مسکن در طی سالهای اخیر سقوط کرده است. اما باید توجه کرد که بانک مرکزی تنها  منبع تامین کننده پول مورد نیاز بانکهای سوئد نیست.

این چت در کلیت خود بزبان سوئدی بر روی وب سایت روزنامه "دی ان" از طریق پیوند زیر قابل مطالعه است

پیوندهای مربوط
چت رئیس کل بانک مرکزی سوئد با شهروندان

 

www.stoc  2009.10.23

© 2009 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو