تلویزیون اس وی تی: آیا دیکتاتور بعدی (ایران) را یوتیوب سرنگون خواهد کرد؟
گزارشگر تلویزیون اس وی تی سوئد: تجربه ایران حرفه خبرنگاری را متحول کرد
استکهلمیان – شبکه تلویزیونی سراسری اس وی تی سوئد خبرنگاری را به نقطه ای نامعلوم از اروپا اعزام کرد تا گفتگویی با انتشار دهنده فیلم جان دادن ندا آقا سلطان بر روی شبکه جهانی اینترنت صورت دهد.

فیلمی که صحنه های تکان دهنده آن تبدیل به سمبل مقاومت مردم ایران در مقابل دیکتاتوری و استبداد شد. اس وی تی جهت حفظ امنیت جانی انتشار دهنده فیلم جان دادن ندا, هنگام مصاحبه صورت وی را نشان نمی دهد و از نام مستعار "حامد" برای او استفاده می کند.


گزارشگر برنامه "
کوره س پوندنترنا" در تلویزیون اس وی تی که برنامه ای را در این رابطه به "انقلاب رسانه ای" اختصاص داده  است و شب پنج شنبه از این تلویزیون پخش می شود می نویسد: "امروزه تلفن های موبایل در کنار  یوتیوب, فیس بوک و توئیتر ابزار مبارزه مردم با حکومتهای سرکوبگر در سراسر جهان هستند...... تجربه ایران حرفه خبرنگاری را متحول کرد...آیا دیکتاتور بعدی را یوتیوب سرنگون خواهد کرد؟"

اما خبرنگار تلویزیون اس وی تی چگونه "حامد" را که  خود و خانوده اش تحت حمایت پلیس امنیتی در نقطه ای نامعلوم از اروپا زندگی می کند پیدا کرده است؟ این خبرنگار سوئدی می گوید: "یک حساب کاربری در یک شبکه اجتماعی بر روی اینترنت باز کردم  و پیامی عمومی فرستادم. او پیام مرا دید و پس از اطمینان یافتن از هویت واقعی من موافت کرد که همدیگر را در محلی در آمستردام ملاقات کنیم".

به برگردان فارسی پیشگفتار این برنامه  توجه کنید:

فیلم "حامد" از ندا – سمبل مقاومت مردم ایران
حکومتهای ایران, تونس, سوریه, چین و ویتنام تمامی تلاشهای خود برای محدود کردن اینترنت بکار می برند, اما قدرت کنترل تلفن های موبایل را ندارند. این را "حامد" بخوبی می داند, کسی که فیلم جهانی و مشهور ندا را بر روی اینترنت منتشر کرده است.

مردی که ما او را "حامد" می نامیم بصورت مخفی در نقطه نامعلومی از اروپا زندگی می کند. او انتشار دهنده فیلمی است که اینک تبدیل به سمبل مخالفت با انتخابات زیر سوال برده شده ریاست جموری در ایران شده است.

در فیلمی که "حامد" به یوتیوب بارگیری کرد, دختر جوانی بر روی زمین دیده می شود. در ابتدا برآورد اینکه او تا چه حدی صدمه دیده مشکل است, اما بعد خون به بییرون می جهد. خون از دهان او بروی صورتش و پس از آن بر روی آسفالت خیابان جاری می شود. زندگی آرام آرام اما با قدمهای ثابت از پیکر دختری که نامش نداست رخت بر می بندد.

سند تجاوزات رژیم
فیلم ندا تبدیل به سندی برای تجاوزات رژیم شده است. رژیم روزنامه نگاران خارجی را از ارسال گزارش ممنوع کرده بود, اما قدرت ممنوع کردن دستگاه های تلفن موبایل خود مبارزان را نداشت.

کسی که صحنه جان دادن ندا را فیلمبرداری کرده یکی از دوستان "حامد" بود, که این فیلم را به آدرس ئی میل "حامد" ارسال کرد. "حامد" فیلم را بر روی اینترنت قرار داد و سپس با چندین خبرگزاری تماس گرفت و آنها را از وجود فیلم آگاه کرد.

خبرگزاری "سی ان ان" سریعا متوجه قدرت خبری انفجارگونه این فیلم شد و پس از کنترل واقعی بودنش, فیلم ندا را بسوی کابلهای خبری سراسر جهان سرازیر کرد.

فیلم ندا باعث شد که این شیوه کاری تبدیل به روشی استاندارد  پخش خبر در تلویزیون "سی ان ان" شود. سامسون دستا رئیس هیئت تحریریه تلویزیون "سی ان ان"  در امارات متحده عربی می گوید:

"بخش بزرگی از خبرهایی که در مورد ایران مخابره کردیم از تلفن های موبایل مردم و دوربین های دستی سرچشمه گرفت. با استفاده از این شیوه کاری موفق شدیم اتفاقاتی را که در خیابانهای ایران در جریان بود به جهان مخابره کنیم".

تجربه ایران حرفه خبرنگاری را متحول کرد
تجربه ایران این باور تلویزیون "سی ان ان" را تشدید نمود که چنین روش کاری شیوه روزنامه نگاری دنیای فردا خواهد بود. و وقتی زمین لرزه هائیتی بوقوع پیوست تلویزیون " سی ان ان" همکاری خود با این "رسانه های جدید" را ادامه داد و سریعا تصاویر قرار داده شده از سوی مردم بر روی توئیتر را به جهان مخابره نمود.

و اینک بنظر می رسد که پس از سالها بحث و چانه زدن سرانجام "روزنامه نگاری مردمی" بصورتی جدی وارد صحنه شده است. این "رسانه جدید" در همکاری با خبرگزاریهای شناخته شده ابعاد باز هم تازه تری به حرفه روزنامه نگاری خبری هدیه کرده است. و آینده نشان خواهد داد که آیا این پدیده جدید برای سرنگون کردن دیکتاتورها کافی خواهد بود.

تاریخ, زمان, مکان
پنج شنبه 21 ژانویه
ساعت 22.55
کانال اس وی تی 24

پیوندهای مربوط
وب سایت برنامه کوره س پوندنترنا

بخشی از مصاحبه تلویزیون اس وی تی با انتشار دهنده فیلم جان دادن ندا


 

 

www.stoc  2010.01.21

© 2010 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

uppehållstillstånd persisktalande persiskt persiska persisk persien perser migrationsverket migrationsminister iranskt iranska iransk iranier iran invandrarverket invandrarverk invandrare farsi asylsökande asyllagen asyllag asyl tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو مهاجرت وکیل اداره مهاجرت دادگاه مهاجرتی روادید ویزا