"اون ممه رو لولو برد" در دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور
سالن محل برگزاری همایش در تهران
استکهلمیان – دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور در روزهای 11 و 12 مرداد و با حضور از جمله محمود احمدی نژاد  رئیس جمهوری اسلامی ایران در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برگزار شد. برپایی این همایش در رسانه های  دولتی ایران  به این صورت توصیف شده است:

"
دعوت از ايرانيان مقيم خارج كشور و برپايی همايشی برای آشنايی آنان با پيشرفت‌ها و تحولات حيرت‌انگيز جمهوری اسلامی ايران با حضور 2000 نخبه و متخصص ایرانی در حوزه های مختلف علمی و آموزشی، فرهنگی و هنری، اقتصادی و بازرگانی از کشورهای مختلف دنیا متشکل از 800 نخبه از کشور آمریکا، 600 فرهیخته از اروپا و 600 متخصص از سایر کشورهای دنیا."  

به نوشته رسانه های دولتی  "از آنجایی که تنها سه تا پنج درصد از چند ميليون ايرانی مقيم كشورهای خارجی در شمار مخالفان نظام و اپوزيسيون  قرار دارند و اكثريت قريب به اتفاق آنان به وطن خويش و ارزش‌های آن وابسته و دلبسته‌اند این همایش نه تنها اقدامی شایسته بلکه ضرورتی انکار ناپذیر است."

اگرچه اخبار راجع  به این "همایش" در میان جامعه ایرانی سوئد بازتاب چندان گسترده ای نداشت و تنها چند رادیوی سیاسی دقایقی به آن پرداختند اما ایرانیانی که با اینترنت آشنایی دارند و اخبار مربوط به ایران را در این شبکه تعقیب می کنند بخوبی از ابعاد توجه گسترده ای که این رویداد در رسانه های فارسی بر روی اینترنت به خود اختصاص داده است آگاه هستند.

"دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور" از چندین جهات مورد نقد و بحث و بررسی قرار گرفته است:

ظاهر همایش
با  نگاهی به تصاویر منتشر شده از این همایش که آقایان کراواتی با صورت سه تیغه  در کنار خانمهایی با آرایش تند که بخش اعظم موهای سرشان نیز نمایان و پریشان است از شرکت کنندگان آن هستند, آخرین محلی که در رابطه با مکان برگزاری این همایش به ذهن بیننده خطور می کند "سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران" است. تجمع این بانوان آن هم در محلی با حضور رئیس جمهوری اسلامی و دیگر مقامات حکومت اسلامی در حالی صورت می گیرد که زنان  مقیم  ایران در صورت ظاهر شدن با چنین ظاهری در خیابانهای کشور بعنوان "بد حجاب" و "مروج فساد" مورد پیگرد ماموران دولتی قرار می گیرند.

از چهره های جالب توجه شرکت کننده در دو "همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور" و حداقل دو دیدار خصوصی وی با محمود احمدی رئیس جمهور اسلامی, خانم پریوش سطوتی فاطمی همسر دکتر سید حسین فاطمی وزیر خارجه و یار وفادار زنده یاد دکتر محمد مصدق است. خانم سطوطی همزمان خواهر زن سپهبد مهدی رحیمی رئیس شهربانی کل کشور و فرماندار نظامی تهران در زمان قبل از انقلاب  که در نیمه شب پنج شنبه 26 بهمن 1357 در پشت بام مدرسه رفاه و محل اقامت روح الله خمینی تیرباران شد نیز هست. پریوش سطوطی مقیم لندن که در پنجاه سال گذشته از نزدیکان خاندان سلطنتی ایران به شمار می‌رفته امروزه ارتباطات بسیار نزديکی با رحیم مشایی معاون رئيس‌جمهوری اسلامی برقرار کرده و از گل های سرسبد همایش های ایرانیان مقیم خارج از کشور در ایران بشمار می رود و به نوشته برخی رسانه های ایران از تسهیلات دولتی ویژه ای نیز استفاده می کند.

پریوش سطوطی در تصویر سمت راست  در کنار شوهر خواهرش سپهبد مهدی رحیمی در یک میهمانی در هتل دربند تهران  تنها چند ماه قبل از وقوع انقلاب اسلامی 1357 دیده می شود. و عکس سمت چپ پریوش  سطوطی را در یکی از دیدارهای خصوصی اش با محمود احمدی نژاد  در تهران که رحیم مشایی نیز در آن حضور دارد به تصویر می کشد.

پریوش سطوطی که در جریان همايش بزرگ ايرانيان مقيم خارج از كشور در سالن اجلاس سران سخنانی نیز ایراد کرد با اشاره به ديدار سال گذشته خود و فرزندش با احمدی‌نژاد اظهار داشت: من و فرزندم برای اولين بار با رئيس‌جمهوری مردمی و افتخارآفرين ديدار كرديم و اين ديدار زندگی ما را عوض كرد. 

وي با بيان اينكه مكنونات قلبی خود را بايد برای شما بازگو كنم، ادامه داد: همه آقايان در ايران در هر دوره‌اي خدمات ارزنده‌ای كرده و وطن‌پرست بوده‌اند اما منش و برخوردی كه ما از احمدی‌نژاد ديده‌ايم كه چنين در مقابل خارجی‌ها با شهامت و شجاعت ايستاده، شايسته است زحمات ايشان برای ايران و مردم فراموش نشود. 

وی با تاكيد بر اينكه يقين دارم خداوند منان پشت و پناه آقای احمدی‌نژاد بوده و هست، تصريح كرد: ما هم نبايد
پریوش سطوطی توفيق ناشي از حضور ايشان را از دست بدهيم. پریوش سطوطی فاطمی در پايان  بیاناتش گفت: از رهبر معظم انقلاب، رئيس‌جمهور و تمامی افراد دولت كه خدمتگزار مردم بوده‌اند تشكر می‌كنم. ايمان دارم كه امروز روح دكتر فاطمی شاد بوده، در جمع ما حضور دارد و هر ايرانی كه به همسرم علاقه‌مند است از افتخاراتی كه نصيب ما شده، خوشحال و مسرور است. 

در تصویر سمت چپ خانم سطوطی در جریان همایش و در حال گوش فرا دادن به سخنان محمود احمدی نژاد دیده می شود.


علیرضا عصار خواننده مقیم ایران نیز از دعوت شدگان به  دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور در تهران بود که در حضور محمود احمدی نژاد و شرکت کنندگان همایش به اجرای برنامه پرداخت. به فیلمی  از این همایش توجه کنید:

تسیهلات بی سابقه برای شرکت کنندگان
از دیگر نکات جالب توجه در رابطه با این همایش تسهیلات گسترده و کم سابقه ای است که در اختیار شرکت کنندگان آن قرار گرفته است. اطلاعات زیر عینا از بخش ثبت نام وب سایت
"دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور" برداشت شده است:

خرید بلیت توسط مدعو محترم و دریافت هزینه بلیت از دفاتر تشریفات شورای عالی امور
ایرانیان خارج از کشور در تهران
در صورت تهیه بلیت از این طریق، هزینه بلیت خریداری شده توسط مدعو، از طریق دفاتر
تشریفات شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، مستقر در فرودگاه امام خمینی (ره)، ساختمان شورا و سالن اجلاس سران، طبق زمان بندی تعیین شده قابل دریافت خواهد بود.  لازم به توضیح است برای خرید بلیت هیچگونه محدودیتی در خصوص انتخاب شرکت هواپیمایی وجود ندارد و صرفاً لازم است بلیت خریداری شده در سطح اقتصادی (Economy) باشد.  شما می توانید جهت تهیه بلیت الکترونیکی به صورت آنلاین به سایت شرکت های هواپیمایی زیر که دارای پرواز مستقیم به مقصد تهران می باشند، مراجعه نمایید.

به عبارت دیگر مدعوین شرکت کننده در این اجلاس جدا از امکانات تسهیلاتی ویژه همانند اسکان در بهترین هتل های ایران از جمله هتل استقلال (هیلتون سابق) و گردش های سیاحتی از زیباترین نقاط کشور این امکان را نیز داشته اند که به انتخاب خود از هر شرکت هواپیمایی اروپایی دارای پرواز مستقیم به ایران (از جمله لوفت هانزا, آل ایتالیا, کی ال ام و آستریان ایرلانز) بلیط خریده و پس از فرود در فرودگاه تهران پول بلیط هواپیمای خود را پس بگیرند!

به گزارش خبرگزاری ایلنا، اسفندیار رحیم‌مشایی هفته گذشته در حاشیه نشست خبری همایش ایرانیان خارج از كشور با تایید اخبار رسانه‌ها مبنی بر اینکه "به چهره‌های سرشناس مدعو پنجاه تا صد میلیون تومان پرداخت شده" گفته بود "پنجاه میلیون تومان برای چهره‌های شناخته شده‌ای به این همایش دعوت شده‌اند معادل پنجاه هزار دلار است كه رقم ناچیزی محسوب می‌شود. طرح این موضوعات تنها برای خراب كردن چهره و وجهه مدعوین همایش بزرگ ایرانیان خارج از كشور است. "

"شناسایی" و انتشار مشخصات افراد شرکت کننده در این همایش
از  دیگر نکاتی که در رابطه با این همایش مورد توجه قرار گرفته حملات شدیدی است که بر روی وب سایت های اینترنتی نسبت به شرکت کنندگان در آن صورت گرفته است. از جمله چند وب سایت اینترنتی با انتشار تصاویر شرکت کنندگان در این همایش از بازدید کنندگان خواسته اند که آنها را شناسایی کرده و پس از شناسایی شدن افرد نام و مشخصات آنها  و از جمله کشور محل زندگیشان را منتشر کرده اند. بسیاری از "نخبگان" و "مفاخر علمی" که به این صورت "شناسایی" شده اند عموما از بازاریانی هستند  که در خارج از کشور فعالیتهای تجارتی دارند. از جمله صاحب یک رستوران زنجیره ای ایرانی در یک کشور آسیایی. بنا بر اطلاعات تایید نشده حدود 20 نفر از "نخبگان" و "مفاخر علمی" جامعه ایرانی سوئد نیز در این همایش شرگت کرده اند که البته نام هیچکدام فاش نشده و احتمالا خود نیز این آرزو را دارند که نام و مشخصاتشان  هرگز "شناسایی" و "فاش" نشود.

"اون ممه رو لولو برد" و "آب رو بریز همونجا که میسوزه"
از نقاط اوج دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور البته سخنرانی افتتاحیه محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی  ایران بوده است. رئیس جمهور ایران در میان تشویق شدید "نخبگان" و "مفاخر علمی" حاضر در محل از جمله بیان داشت که  "رژیم صهیونیستی و گنده تر از رژیم صهیونیستی هم رقمی نیستند و بهتر است بدانند که آن ممه را لولو برده است" و به آنها توصیه کرد که "آب رو بریز همونجا که می سوزه, چرا جای دیگه می ریزی". آدرس متن تصویری سخنان محمود احمدی نژاد در جریان مراسم افتتاحیه دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور جهت علاقمندان در پایان همین مطلب درج شده است.

پیوندهای مربوط
متن تصویری سخنان محمود احمدی نژاد در مراسم افتتاحیه همایش

 
نظرات شما
 

     

Google

 

www.stoc  2010.08.07

© 2010 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو