جوان ایرانی مقیم سوئد مشاور جانشین رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور ایرانیان خارج از کشور
استکهلمیان – حدود دو سال و اندی پیش خبری در استکهلمیان در باره شش جوان ایرانی منتشر شد که موفق به دریافت جایزه "ونچوره کاپ" در سوئد شدند که یکی از معتبرترین مسابقات طرح تجاری صنعتی در سطح جهانی تلقی می شود. در این خبر اضافه شده بود که "بسیاری از برندگان سالهای گذشته این مسابقه مدیران امروز شرکتهای موفق و مشهور تجاری جهان هستند".

این خبر استکهلمیان که در روز 5 ماه مه سال 2008 منتشر شد در این محل قابل مطالعه است.

امروز که دو سال و اندی از انتشار این خبر گذشته است توجه همکاران استکهلمیان به عکسی جلب شده که در جریان "دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور" در ایران گرفته شده است. جوانی که در سمت چپ اسفندیار رحیم مشایی "
جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور" نشسته و در رسانه های ایران بعنوان "دکتر علیرضا توکلی طرقی مشاور دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور" معرفی شده یکی از آن شش جوانی است که دو سال و نیم پیش برنده جایزه معتبر "ونچوره کاپ" در سوئد شد و خبر آن در استکهلمیان نیز منتشر گردید.

علیرضا توکلی طرقی دارای دکترای رباتیک از دانشگاه سلطنتی تکنیک استکهلم (کی تی اچ) و همچنین فارغ التحصیل رشته مدیریت از دانشگاه بازگانی استکهلم (هندلس اسکولان) است . او در سال 2008 نه تنها با حضور از جمله شهردار استکهلم مبلغ 200 هزار کرون جایزه  نقدی و همچنین 250  هزار کرون سرویس رایگان از شرکت "مکنزی"  جهت کمک به شرکت تازه تاسیس خود (اوکولوس آی) در سوئد دریافت کرد بلکه مدتی پیش از آن نیز  موفق به دریافت یک بودجه 1  میلیون کرونی  از دولت سوئد شده بود.

علیرضا توکلی طرقی امروز " مشاور دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور" است و در جریان "دومین همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور" در تهران دقیقه ای از کنار  اسفندیار رحیم مشایی "جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و رئیس گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری" دور نشده است.

علیرضا توکلی طرقی در  حالی که در کنار اسفندیار رحیم مشایی و
دکتر محمد شريف ملک زاده دبير کل شورايعالی ايرانيان خارج از کشور نشسته بود در نشستی خبری که با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه ها و دستگاه های عضو شورا در محل اين سازمان برگزار شد سخنانی نیز ایراد کرد که توسط خبرگزاری آنا به شرح زیر مخابره شد:

دکتر علیرضا توکلی طرقی مشاور دبير کل شورايعالي ايرانيان خارج از کشور در سخنانی با اشاره به اینکه از افتتاح مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور در 24 اسفند ماه، تاکنون هزار و 400 درخواست بررسی شده است، گفت: از این تعداد 44 درصد درخواست ها حقوقی و کنسولی بوده،34    درصد آنها بلافاصله حل شده است، 12 درصد آنها در حال بررسی کارشناسی است و 14 درصد تماس ها دارای راه حل قانونی نبوده است.

وی یادآور شد:سایت اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور به زودی راه اندازی می شود و شعبات این دفتر در تمامی استانداری ها و مراکز خارج از کشور نیز فعال خواهد شد.

توکلی با اشاره به اینکه مکانیزم پاسخگویی به درخواست ها از طریق شماره  2777 حداکثر تا 72 ساعت می باشد، گفت: این نهاد صرفا برای پشتیبانی و احساس امنیت برای ایرانیان خارج از کشور راه اندازی شده است.

به گزارش خبرنگار آنا، دکتر محمد شريف ملک زاده دبير کل شورايعالی ايرانيان خارج از کشور نیز در جریان همین نشست با اعلام اين مطلب که خانه ایرانیان مقیم خارج در 12 کشور ایجاد شده است اظهار داشت:  موسسه خانه ايرانيان خارج از کشور، يک مجموعه صد درصد خصوصی بوده و مکان و پناهگاهی برای ايرانيان در موضوعات مختلف خواهد بود.

وی با بيان اين که تا پايان سال 89، راه اندازی حدالاقل 12 موسسه در کشورهای مختلف اجرايی و عملياتی خواهد شد ، تصريح کرد: در راستای ايجاد تعاملات علمی، بحث در ارتباط با فن آوری های نوين و استفاده از فرصت های علمی ايجاد شده در خارج از کشور، بنياد بين المللی همکاری ايرانيان مقيم خارج از کشور ايجاد خواهد شد.

وي افزود: اين بنياد به صورت تخصصی فرصتی برای جنبش علمی در ايران با همکاری ايرانيان مقيم خارج از کشور فراهم خواهد کرد.

ملک زاده به بازديد آيت الله هاشمي شاهرودی نايب رييس مجلس خبرگان رهبری از مرکز ارتباط با ايرانيان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: برای بازديد مسئولين ارشد نظام از اين مرکز پيشنهاداتی ارائه و پيش بينی هايی انجام شده است.

وي به جوسازی و تبليغات منفی دشمنان نظام در راستای بدبين کردن ايرانيان مقيم خارج از کشور اشاره و اظهار داشت: در خارج از کشور شايع شده که گذرنامه ايرانيان مقيم خارج به محض ورود به فرودگاه های ايران توقيف خواهد شد.

دبير کل شورايعالی ايرانيان مقيم خارج از کشور تاکيد کرد: هيچ نهاد و ارگانی بدون وجود حکم قضايی حق ضبط گذرنامه ايرانيان مقيم خارج از کشور را نخواهد داشت.

وی افزود: در صورت وجود حکم قضايی برای توقيف گذرنامه مراتب در شرايطي خاص قابل پيگيری است.
ملک زاده خاطر نشان ساخت: به منظور مقابله با جوسازی دشمنان، در اغلب فرودگاه های بين المللی، دفتر ايرانيان خارج از کشور ايجاد شده است.

وی خدمات ارايه شده توسط مرکز ارتباط با ايرانيان خارج از کشور را رايگان دانست و گفت: پس از تماس هموطنان خارج از کشور کد پيگيری و رهگيری به آنها ارايه شده و حداکثر ظرف 72 ساعت به صورت تلفنی، ايميل يا نمابر پاسخی برای آنان ارسال خواهد شد.

دبير کل شورايعالی ايرانيان خارج از کشور اظهار داشت: در برخی حوزه ها مانند حقوقی و قضايی که بررسی به مسايل نياز به صرف زمان دارد نيز بايد به متقاضی مدت زمان مورد نياز برای پاسخگويي به صورت شفاف اطلاع رسانی شود.

دکتر ملک زاده حذف بوروکراسی اداری را مهمترين هدف شورايعالی ايرانيان خارج از کشور اعلام کرد.

پیوندهای مربوط
وب سایت علیرضا توکلی طرقی

 
نظرات شما
 

     

Google

 

www.stoc  2010.08.12

© 2010 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو