فیلم مستند تکان دهنده از "بچه بازی" و "بچه بازان" در افغانستان
استکهلمیان – فیلم مستندی که شب چهارشنبه 25 اوت از تلویزیون اس وی تی سراسری سوئد پخش می شود بی شک یکی از تکان دهنده ترین فیلم های مستندی است که بیننده تاکنون شاهد آن بوده است.

در این فیلم مستند, بیننده نظاره گر فعالیت سوداگرانی در افغانستان خواهد بودکه بصورت کاملا علنی و بدون دخالت عملی پلیس و مقامات دولتی این کشور در شهرها و روستاهای افغانستان  بدنبال پسربچه های جوان 5 تا 13 ساله می گردند تا آنان را بعنوان "رقصنده" و نیز سوء استفاده جنسی در اختیار مردان متول, بازرگانان ثروتمند, سران عشایر و فرماندهان مسلح گروه های شبه نظامی قرار دهند.

فیلمبردار این فیلم مستند در کیوسک های فروش فیلم در خیابان های افغانستان فیلم هایی از "بچه بازی" را خریداری می کند که در کنار دیگر سی دی های فیلم و موسیقی بصورت علنی و هر گونه دخالتی از سوی پلیس و دولت به فروش می رسند.

به گفته یک روزنامه نگار افغان که در طول برنامه مصاحبه کوتاهی با وی صورت می گیرد "بچه بازی" در افعانستان تبدیل به یک صنعت سود آور مافیایی شده است. وی می گوید نیروهایی که در این رابطه فعالند در به قتل رساندن افرادی که بر سر راهشان قرار می گیرند درنگ نمی کنند و او نیز بمانند دیگر فعالان, از ترس جان مایل نیست که خود را درگیر جریان نماید.

تهیه کننده این فیلم مستند با زیرکی وانمود می کند که مایل به تهیه گزارشی در مورد "سنت بچه بازی" در افغانستان است چون "سنت مشابهی در اروپا وجود دارد" و او از طریق فیلم مستند خود مایل به انعکاس آن است. تهیه کننده فیلم موفق می شود که با این توضیح ساختگی خود اطمینان تعدادی از مردان فعال در این رابطه را جهت همکاری بسوی خود جلب نماید و به قلب صنعت سود آور و مافیایی "بچه بازی" افغانستان سفر کند. اما در بخش های انتهایی فیلم و زمانی که سودآوران به سازنده فیلم شک می کنند از همکاری با وی خودداری ورزیده و سازنده فیلم از ترس جان خود افغانستان را ترک می کند.

یکی از مردان علاقمند به "بچه بازی" در این فیلم مستند در مقابل دوربین فیلمبردار اینچنین می گوید: "خود بچه می خواهد که من با او سکس کنم, خیلی از پسربچه ها خودشان علاقمند به سکس با مردان هستند" و در پاسخ به پرسش تهیه کننده فیلم که زنت در این مورد چه می گوید پاسخ می دهد: "در افغانستان هیچ مردی محلی به نظر زنش نمی گذارد اما چون من آدم متمدنی هستم به زنم می گویم که با پسربچه ها سکس می کنم."

از دیگر بخش های این فیلم مستند تکان دهنده, پرداختن به سرنوشت وحشت انگیز پسربچه هایی است که طعمه سوداگران شده و بواسطه فقر شدید و بعضا با تایید پدر و مادرانشان به سوداگران بچه بازی در افغانستان فروخته می شوند. کودکانی که در جلوی مردان و "صاحب خود"  ابراز می دارند که که از زندگی خود بسیار راضی هستند اما زمانی که تهیه کننده فیلم موفق می شود که آنها را بتنهایی در جلوی دوربین بنشاند ملتمسانه تقاضای کمک کرده و می گویند که زندگیشان تباه شده است. پاسخ تقریبا همه کودکان و والدینشان به این پرسش که چگونه حاضر به کمک به این سود آوران هستند این است: تهدیدات سوداگران, ترس از جان و البته فقر و نیاز به پول جهت ادامه ی بقا و زندگی.

"حافط"  پسربچه 14 ساله رقصنده , از جمله کودکانی است که سرنوشت غم انگیز او در این فیلم
مورد توجه سازنده قرار می گیرد. او که بواسطه تبحرش در رقص و نیز چهره خوش سیمای خود تبدیل به یکی از "مقبول ترین" کودکان رقصنده در شمال افغانستان شده در جریان اختلاف میان دو سرکرده شبه نظامی بر سر اینکه چه کسی "صاحب اوست" به قتل می رسد. مادر و برادر بزرگ "حافظ" در گفتگویی با سازنده فیلم توضیح می دهند که چگونه حافظ با تهدید در اختیار سوداگران "بچه بازی" افغانستان قرار گرفته و پس از زندگی غم انگیزی که تجاوز جنسی از بخش های روزانه آن بوده, سرانجام بصورت فجیعی توسط مردان مسلح به قتل رسیده است.

در این فیلم مستند گفتگویی نیز با یک بانوی فعال در این رابطه در سازمان ملل متحد صورت می گیرد که تلاش های, تاکنون بی ثمری, را جهت مبارزه با "سنت بچه بازی افغانستان" و جلب توجه بین المللی و نیز مقامات دولتی این کشور با هدف توقف آن صورت داده است.

زبان متن این فیلم مستند عموما فارسی دری و بعضا به انگلسیی بوده و تمامی فیلم دارای زیر نویس سوئدی است.

تاریخ, زمان, مکان
The Dancing Boys of Afghanistan
چهارشنبه 25 اوت 2010
ساعت 23
کانال علمی تلویزین سراسری اس وی تی
(Kunskapskanalen)

چنانچه تماشای این فیلم مستند را در روز چهارشنبه از دست داده اید تکرار آن در روز جمعه 26 ماه اوت ساعت 21 از همین کانال پخش می شود.

The Dancing Boys of Afghanistan

"کرگدن" فیلم مستندی مشابه از پدیده بچه بازی در ایران
شایان ذکر است که در سال 2005 نیز فیلم تکان دهنده ای بنام "کرگدن" توسط فیلمساز ایرانی "هوتن شیرازی" که برای اولین بار به پدیده "بچه بازی" در ایران پرداخته بود
در چهارچوب هفتمین جشنواره جهانی سینمای در تبعید در گوتنبرگ به نمایش درآمد و به بحث های گسترده ای دامن زد.

این فیلم برای اولین بار در تاریخ فیلم ایران بصورت علنی به پدیده "پدوفیلی" در ایران پرداخت. مصاحبه
استکهلمیان با "هوتن شیرازی" کارگردان فیلم کرگدن, معرفی آن در استکهلمیان و اطلاع یافتن جامعه ایرانی از نمایش آن در چهارچوب فستیوال سینمای در تبعید در شهر گوتنبرگ موجب هجوم تماشاچیان جهت دیدن این فیلم گردید و فیلم "کرگدن" تبدیل به تنها فیلمی در این فستیوال شد که بواسطه هجوم تماشچیان به برپایی سانسی اضافه جهت نمایش مجدد آن در روز بعد کشید.

فیلم "کرگدن" نه تنها در سوئد بلکه بازتابی گسترده در سایر کشورهای جهان داشته است. اطلاعات بیشتر در مورد این فیلم و همچنین متن مصاحبه استکهلمیان با کارگردان آن "هوتن شیرازی" که در سال 2005 صورت گرفت از طریق پیوند زیر قابل مطالعه است.

هوتن شیرازی بدنبال ساخت فیلم موفق به گرفتن پناهندگی سیاسی در سوئد شد و در حال حاضر شهروند سوئد است.

پیوندهای مربوط
مصاحبه استکهلمیان با هوتن شیرازی در رابطه با فیلم "کرگدن"

 
نظرات شما
 

     

Google

 

www.stoc  2010.08.25

© 2010 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو