مونا سالین و درخواست اعتراض محکم دولت به نقض حقوق بشر در  ایران
استکهلمیان  - خانم مونا سالین رهبر حزب سوسیال دمکرات سوئد در جریان بحث پارلمانی سران احزاب که در روز چهارشنبه 3 نوامبر در ریکسداک (پارلمان سوئد) صورت گرفت خطاب به فردریک راینفلت رهبر حزب مدارت و نخست وزیر سوئد گفت که او انتظار دارد که نخست وزیر و حزب مدارت سوئد در جریان دیدار  هیئتی از مجلس شورای اسلامی که در روزهای 4 و 5 نوامبر از پارلمان سوئد صورت می گیرد بمانند حزب سوسیال دمکرات عمل کرده و در جلسه پیش رو با هیئت اعزامی مجلس شورای اسلامی به نقض گسترده حقوق بشر توسط رژیم ایران بصورتی قاطعانه اعتراض نماید.

برخلاف انتظار همگان, فردریک راینفلت رهبر حزب مدرات و نخست وزیر سوئد نه تنها پاسخی به پرسش مونا سالین نداد بلکه حتی اشاره ای به سفر هیئت مجلس شورای اسلامی به سوئد نکرد.

این در حالی است که تقریبا تمامی دیگر احزاب پارلمانی سوئد اعلام کرده اند که یا دیدار با هیئت مجلس اسلامی را بکلی تحریم خواهند نمود و یا با شرکت در جلسه به نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران اعتراض خواهند کرد.

هیئت متشکل از اعضای کمیسیون "آموزش و تحقیق" مجلس شورای اسلامی در طی روزهای 4 و 5 نوامبر در پارلمان سوئد خواهد بود. قرار است که این هیئت در طی دیدار دو روزه خود از جمله با سیاستمداران سوئدی در پارلمان این کشور ملاقات داشته باشد. این هیئت همچنین بنا بر رسم معمول پذیزایی از میهمانان پارلمان, از بخش های مختلف ریکسداگ (پارلمان سوئد) نیز بازدید خواهد نمود.

هیئت مجلس شورای اسلامی در روز 4 نوامبر دیداری با کمیسیون سیاست خارجی ریکسداگ (پارلمان سوئد) و در روز 5 نوامبر نیز با کمیسیون  آموزش ریکسداگ (پارلمان سوئد)  خواهد داشت.

حزب لیبرال مردم سوئد (فولک پارتی) اعلام نموده است که هر دو این دیدارها را تحریم خواهد کرد.

اردلان خوشنود از اعضای ایرانی تبار حزب دمکرات مسیحی نیز ضمن ارسال نامه ای به همه نمایندگان پارلمانی حزب خود و اشاره به وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران از آنها خواسته است که هر گونه ملاقاتی با نمایندگان مجلس حکومت اسلامی را تحریم نمایند. گروه پارلمانی حزب دمکرات مسیحی اعلام کرده است که نمایندگان این حزب ملاقات با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را تحریم خواهند نمود.

مریم یزدانفر نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد نیز پرسشی در این رابطه خطاب به کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد مطرح نموده و پرسیده است که  با توجه به اینکه رژیم ایران بطور آشکار و پیوسته حقوق بشر را نقض می نماید و همچنین پیگیر سیاست مبنی بر بی ثباتی در خاورمیانه است انگیزه اینکه وزارت خارجه سوئد یک هیئت پارلمانی ایرانی را به سوئد دعوت نموده  چیست و پیامد آن چه خواهد بود.

قرار است در روزهای دیدارهئیت مجلس شورای اسلامی با پارلمان سوئد چند تظاهرات از سوی ایرانیان معترض به این سفر نیز در مقابل پارلمان صورت گیرد.

پیوندهای مربوط
 
نظرات شما

     

Google

 

www.stoc  2010.11.03

© 2010 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو