بانوی ایرانی در مسابقه "استاد آشپزی سوئد"
استکهلمیان - باری دیگر به همت لاله مقونکی یکی دیگر از جنبه های مثبت فرهنگ ایرانی در رسانه های سوئدی بازتاب خواهد یافت.

اینبار لاله, مجهز به اسلحه غذاهای خوشمزه ایرانی
, موفق شده است که در مسابقه "استاد آشپزی سوئد" در میان هزاران متقاضی, جهت شرکت در این برنامه پذیرفته شود. لاله در رابطه با این موفقیت به استکهلمیان می گوید: "این باعث افتخار من است که به معرفی غذا و فرهنگ ایرانی بپردازم." و اضافه می کند که "هر کاری که از توانم برآید انجام می دهم تا در این برنامه به موفقیت دست یابم."

لاله مقونکی در طی سالهای گذشته تلاشهای قابل تقدیری جهت معرفی فرهنگ و تمدن ایران به مردم سوئد انجام داده است که نمونه هایی از آن  قبلا و بارها در استکهلمیان منعکس شده است.

یکی از برجسته ترین نمونه های آن معرفی گلهای ایرانی در خلال بازدید "آکی هیتو" امپراطور و "میچیکو" امپراطوریس کشور ژاپن از سوئد و شهر اپسالا بوده است. لاله در جریان این بازدید سلطنتی به موقع دست به کار شد و از آنجائیکه زادگاه گل لاله ایران است و این گل از ایران به اروپا آورده شده با ارائه مدارک معتبر علمی و تاریخی حرف خود را به کرسی نشاند و نام ایران را بعنوان زادگاه گل لاله وارد این مراسم کرد که چهارچوب بزرگداشت سیصدمین سالروز تولد "کارل فون لینه", پزشک و گیاهشناس برجسته سوئدی (پدر نام گذاری گلها و گیاهان در جهان ) با حضور خانواده سلطنتی سوئد و ژاپن در شهر اپسالا برگزار شد.

در این مراسم از جمله روبان پرچم سه رنگ ایران و به نشانه زادگاه گل لاله بریده شد و اشعار شعرای بزرگ ایران, و بخصوص عمر خیام, در ستایش گل لاله که به چند زبان بین المللی جهان ترجمه شده بود نیز در کنار بیش از 10 هزار گل لاله که به همین مناسبت در پارک "استادس ترد گوردن" کاشت  شده بود خوانده شد.

پرچم ایران بعنوان زادگاه گل لاله, پرچم کشور هلند (که یک نوع از گل لاله را به افتخار گیاه شناس بزرگ سوئدی "کارل فون لینه" نامگذاری کرده بود) در کنار پرچم سوئد  زادگاه "کارل فون لینه".

 

لاله مقونکی با همراهی موسیقی سنتی ایران اشعار عمر خیام در وصف گل لاله را می خواند.

این بانوی ایرانی با تلاشهای خود موفق شده است تا علاقه رسانه های بزرگ سوئد جهت معرفی جنبه های مختلف فرهنگ ایران را بسوی خود جلب نماید و چندین برنامه تلویزیونی از جمله در رابطه با نوروز و دیگر سنت های ایرانی را در تلویزیونهای سراسری سوئد به معرض نمایش بگذارد. وی همچنین بعنوان کارشناس و مشاور در امور جوامع چند فرهنگی و نزدیک نمودن شرکتهای سوئدی به مصرف کنندگان مهاجر تبار نیز مشغول فعالیت است.

مسابقه "استاد آشپزی سوئد" در 15 قسمت در روزهای چهارشنبه ساعت 20 از کانال تلویزیونی "تی وی 4" سوئد پخش می شود.


پیوندهای مربوط
Sveriges mästerkock

 
نظرات شما در باره این خبر
کلوب آشنایی و تبادل نظر استکهلمیان
    
     
 

 

www.stoc  2011.01.19

© 2011 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian Stockholm Sverige Svenska
استکهلمیان استکهلم سوئد سوئدی