سخنرانی و معرفی کتاب / اکرم منفرد آریا
استکهلمیان – اکرم منفرد آریا شاعر و نویسنده مقیم استکهلم و از اولین زنان خلبان ایران روز چهارشنبه 28 نوامبر در کتابخانه "هوگدالنس" برنامه سخنرانی خواهد شد و  کتاب جدید خود "فرود موفق در سرزمین امن" را نیز معرفی خواهد نمود.

تاریخ, زمان, مکان
چهارشنبه 28 نوامبر
ساعت 15
Högdalens bibliotek
Högdalsgången 8

انتشار خاطرات یکی از اولین خلبانان زن ایران به زبان سوئدی
 
اندک زمانی پس از  آغاز رستاخیز بیداری زنان ایران جهت دست یابی به حقوق کاملا برابر و بی قید و شرط با مردان, زنان ایرانی جرات چنان بلند پروازیهایی را به خود دادند که حتی امروز و نزدیک به نیم قرن بعد برای بسیاری از زنان منطقه بمانند رویایی بیش نیست.

زنان ایرانی در نزدیک به نیم قرن پیش هوای تسخیر آسمان ها و فضای بیکران را در سر داشتند و در خود استعداد آن را می دیدند که با آموختن فن خلبانی مقدمات آشنایی با سفرهای فضائی را فراهم کنند. زنان خلبان ایران که در آن روزها مرتبا پرواز می کردند ده نفر بودند. آنها زنان با جرات و قویدلی بودند که زندگی پر هیجان را دوست داشتند و دو تن از آنها گواهینامه پرواز گرفتند و بقیه در شرف آزمون دریافت گواهینامه بودند.

اما فقط آن ده تن نبودند که در آسمان پرواز می کردند, دویست زن ایرانی دیگر نیز همگی از هنرجویان "باشگاه هواپیمائی شاهنشاهی" بودند که با هواپیماهای بی موتور پرواز می کردند. سه دختر جوان هم از میان آنان متخصص الکترونیک در رشته های هواپیمائی شده بودند و سیبزده دختر جوان هم تکنسین و مکانیک موتور هواپیما بودند. دخترانی که نام خود را در تاریخ هوانوردی ایران به نام سالارزنان خلبان به ثبت رساندند
. اکرم منفرد آریا یکی از این دختران بود.

در تصویر بالا اکرم منفرد آریا (سمت راست) در کنار ساسان دخت ساسانی جوانترین زن خلبان تاریخ ایران (20 ساله) بر روی جلد مجله زن روز دیده می شود. تاریخ: آبان 2536.

در کتاب "سالار زنان ایران" که به همت بانو منصوره  پیرنیا جهت معرفی موفق ترین زنان تاریخ ایران منتشر شده و به منزله دائره المعارفی در این رابطه بشمار می رود در مورد اکرم منفرد آریا آمده است:

"اکرم منفرد در میان خلبان های نسل جدید زن ایرانی برتر و پرتجربه تر از همه بود. زن سی ساله خانه دار و مادر پنج فرزند که توانست گواهینامه شخصی خلبانی را به گواهینامه بازرگانی تبدیل کند و می توانست خلبان هواپیماهای کوچک مسافربری شود. قلعه مرغی که اولین فرودگاه تهران که به دستور رضا شاه ساخته شده بود معیادگاه زنان و دختران خلبان تهران بود. دخترها برای خلبان شدن و به دست گرفتن رل این مرکب پرنده آهنین مراحل آزمایشات دقیقی را می گذراندند. مراحل تمریند ها را با هواپیمای "بونانزا", "اف. سی و سه" نوعی هواپیمای بال ثابت یک موتوره گران قیمت و مجهز که قدرت انجام عملیات اکروباسی راد داشت طی می کردند. پس از گذراندن ده جلسه پرواز با معلم, نوبت پرواز مستقل و تنها می رسید. روزی خاطره انگیز, که در وقت بازگشت دوستان و همقطاران با سلطل های پر از آب در نزدیکی هواپیما در انتظار بودند تا مقدم خلبان را به روی کره خاکی با آب ریختن به سر و روی آن تهنیت بگویند. اکرم منفرد طی چهار سال عضویت در باشگاه خلبانی با صد و پنجاه ساعت پرواز هوائی رکورد دار بالاترین رقم ساعت پرواز در میان زنان خلبان شد. او گواهینامه خلبانی شخصی داشت. با هواپیمای بی موتور "گلایدر" پنجاه ساعت پرواز مستقل انجام داده بود. در روزگاری که زنان بدون اجازه شوهر یا پدر حق سفر کردن نداشتند, اکرم خانم به تنهایی در آسمان پرواز می کرد....."

 از خلبانی در فرودگاه قلعه مرغی, تا انتشار خاطرات در سوئد
اکرم منفرد آریا امروز بانویی 66 ساله است که دست سرنوشت او را به سوئد کشانده. اما حتی مهاجرت به کشوری تازه نیز باعث نشد تا او دست از تلاش بکشد. خانم آریا تاکنون چندین جلد کتاب داستان, شعر و ترجمه در سوئد منتشر کرده است و در عرصه سیاسی کشور جدیدش نیز در چهارچوب حزب سوسیال دمکرات سوئد فعال است.

اما شاید خواندنی ترین کتابش که خاطرات 66 ساله زندگی اوست اخیرا در سوئد و به زبانی سوئدی منتشر شده است.

 کتابی 500 صفحه ای تحت عنوان "فرود موفق در سرزمین امن. خاطرات فراری پر خطر از چنگال خمینی به  سوئد سرزمین آزادی ها."
En lyckad landning på säker mark. Den farliga flykten ur Khomeinis klor till frihetens land Sverige.

اکرم منفرد آریا در مورد انتشار کتاب خاطراتش به زبان سوئدی می گوید:

"سرانجام پس از 12 سال سخت و طاقت فرساموفق شدم که کتاب خاطرات خودم را به چاپ برسانم. بسیار دشوار بود که بتوانم بغض در گلو خفه شده را قورت بدهم و این صفحات را به رشته تحریر در بیاورم. شبهای طولانی بیخوابی را تحمل کردم و با جدال و جنگی که در درون خودم با فکر و اندیشه ام داشتم در نهایت پیروزی نصیبم شد و کتاب را در سال گشذته به پایان رساندم. با جستجوی خاطرات در مغز و در آرشیو عکسها و یادداشت هایم, و با ریختن اشکهای بسیار و با بغضی به عظمت کوه دماوند که گلویم را میفشرد و سینه ام را سنگین می کرد بالاخره توانستم که غمها را از پا در آورده و با آنچه که بر من گذشته کنار بیایم. و این کتاب حاصل تمام شادیها و غمها و دربدری های من است.... کتاب فرود موفق در سرزمین امن مجموعه یا گلچینی است از داستان زندگی من, شعرهایم و نقاشیهایم. با عکسها و مصاحبات من در تعدادی از مطبوعات داخل و خارج کشور... و امید اینکه داستان زندگی من و تمام انسانهایی که روزهای سخت دربدری و فرار و غربت نشینی را تحمل کردند, عبرتی برای دست اندرکاران و جنگ سازان باشد تا بلکه اجازه بدهند که انسانها این چند صباح عمر را بدور از طمع قدرتمندان و جنگ افروزان و صلح سپری کنند...."


En lyckad landning på säker mark
Den farliga flykten ur Khomeinis klor till frihetens land Sverige
Akram Monfared Arya
2012
Författares Bokmaskin, Stockholm
ISBN: 978-91-637-0780-3

این کتاب از طریق پیوند زیر قابل خریداری است.

پیوندهای مربوط
Författares Bokmaskin

وب سایت مورد علاقه خود را "لایک" کنید و نظرات خود را در مورد این مطلب با دیگران در میان بگذارید: صفحه استکهلمیان در فیس بوک


 

Anpassad sökning

  


 

www.stoc  2012.11.21

© 2012 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian Stockholm Sverige Svenska
استکهلمیان استکهلم سوئد سوئدی