بزرگداشت  دکتر "کنراد هیل"  موسس اولین مدرسه  دامپزشکی ایران در تهران با حضور سفیر سوئد
استکهلمیان –  سوئدیها بدرستی معتقددند  که "از مردمی که به حقوق حیوانات ارج نمی دهند انتظار انسانیت نیز نمی توان داشت". اینکه سوئد از جوامع پیشروی جهان در احترام به حقوق حیوانات است بر کمتر کسی پوشیده است, اما شاید بسیاری از ایرانیان ندانند که موسس اولین مدرسه دامپزشکی ایرن نیز یک سوئدی بوده است که بواسطه خدمات ارزنده اش در بیش از 100 سال پیش به دامپزشکی ایران مکررا  به دریافت مدالها و نشانهای پارسی نائل آمد, دکتر "کنراد هیل."

در سال 1911 (102 سال پیش) هنگامی که دولت وقت ایران تصميم گرفت تشكيلات ژاندارمری نوينی را پايه‌گذاری نمايد از دولت سوئد به عنوان يك دولت بی‌طرف در زمان جنگ، عده‌ای كارشناس نظامی برای تاسيس ژاندارمری استخدام كرد. به همراه افسران سوئدی دو نفر دكتر دامپزشك نيز بودند, اين دو افسر دامپزشك پس از یک سال اقدام به تاسيس مدرسه دامپزشكی برای تربيت كادر مورد احتياج ارتش نمودند. نام فرد موسس اين مدرسه دكتر كنراد هيل بود.

پيرونامگذاری سال 2011 به نام سال جهانی دامپزشكی توسط سازمان بهداشت جهانی دام، كميته بين‌المللی  به نام اولين موسس مدرسه دامپزشكی, کنراد هیل, شروع به فعاليت كرد.  روز پنجشنبه چهارم ژوئیه سميناری با عنوان "ميراث دامپزشكی" با همكاری كميته ميراث دامپزشكی، كميته ملی موزه‌های ايران- ايكوم، سفارت سوئد در تهران و جامعه دامپزشكان ايران در موزه ملی تاريخ علوم پزشكی ايران برگزار شد.

سمينار "میرات دامپزشکی" به بهانه نامگذاری كميته ميراث دامپزشكی ايران به نام "كميته هيل" و رونمايی از نشان آن برگزار شد.

در این "سمینار" علاوه بر حضور بزرگان و دست اندکاران دامپزشکی ایران از سفیر سوئد "پیتر تیلر" نیز جهت ایراد سخنانی دعوت بعمل آمده بود.

سفير سوئد ضمن تشكر از برگزار كنندگان مراسم و تشكر از حضور در مراسم به نقش كشور سوئد در توسعه دامپزشكی در ايران اشاره كرد و گفت: رويداد امروز برای شركت‌كنندگان چه سوئدی و چه ايرانی يادآور آن است كه ارتباطات ديرينی ميان دو كشور وجود داشته است و اميدواريم سكويي باشد برای فعاليت‌های دو سويه در همه زمينه‌های فرهنگی، سياسی، حقوق بشر و... . هر روز در سفارت از طريق  تقاضاهايی كه به سفارت می‌آيد به ما يادآوری می‌شود كه چه تعداد ايرانی در سوئد دارای خانواده و دوست هستند.

سفیر سوئد در تهران سخنانش را با این جمله به پایان برد: "بیایید همواره بیاد داشته باشیم که حیوانات نیز دارای حق و حقوق هستند."

در پايان اين مراسم از نشان كميته "هيل" توسط سفير سوئد و سخنران‌های ديگر مراسم رونمايی شد و این کمیته پس از آن رسما كارش را آغاز كرد.

متن کامل سخنان پیتر تیلر سفیر سوئد در تهران به زبان انگلیسی از طریق پیوند پایان این مطلب در دسترس است.

گزارش از:  فرين حسين روحانيان / ایشیا نیوز

دکتر کنراد هیل
در سالهای ابتدایی قرن گذشته هیچگونه خدمات دامپزشکی در ایران وجود نداش
ت. در واقع همه انسانها نیز در آن زمیان ایران از دسترسی به چنین خدماتی محروم بودند.

درآن دوران دو قدرت بزرگ استعماری منطقه مشخصا امپراطوری روسیه در همسایگی و همچنین پادشاهی بریتانیا بودند که ایران و البته پاکستان و هندوستان را نیز تحت کنترل و سلطه خود داشتند.

با وجود کشمکش بر سر قدرت و دولتی که در اکثر مواقع کارآمد نبود و کشور را تحت کنترل کامل خود نداشت وضعیت در سرزمین پارس (که هنوز ایران نامیده نمی شد) در سال 1912 نسبتا با هرج و مرج و بی نظمی همراه بود.

پس از اینکه مذاکرات با دولتهای اروپایی بزرگتر به نتیجه نرسید در پایان این سوئد بود که جهت سامان دادن به وضعیت دامداری ایران انتخاب شد، کشوری کوچک و نسبتا در دور دست که منافع اقتصادی و سیاسی کمی در سرزمین پارس داشت.

"کنراد هیل" اولین و مهمترین مردی بود که برای این ماموریت با وی قرارداد بسته شد. وی یک مقام رسمی نظامی در نیروی سواره نظام سلطنتی سوئد بود. در سال 1912 او قراردادی سه ساله با دولت وقت پارس (ایران) امضا نمود که طی آن یک سیستم مراقبت دامپزشکی را بنیان نهاد. یک دستیار نعلبند نیز همراه او بود که مسئولیت مراقبت از سم ها و نعل گذاری اسبان را برعهده داشت.

زمانی که "هیل" سرزمین پارس را ترک می نمود حدود 200 نفر ایرانی تعلیمات وسیعی در زمینه نعلبندی و مهتری دیده بودند.

هر دوی این مردان از استان "اسمولند" سوئد آمده بودند که بواسطه  جنگلهای وسیع و دریاچه های متعددش شهرت دارد.

"کنراد هیل" با علاقه بسیار زیادی وظایف خود را برعهده گرفت و خیلی زود به درجه یاوری (سرگردی) در ژاندارمری ایران رسید. البته او بناچار مجبور به استعفا از مقام خود در ارتش سوئد شد زیرا این غیر ممکن بود که بطور همزمان بتواند در دو نیروی مختلف خدمت کند.

بزودی او به ترفیع دیگری نائل شده و به درجه سرهنگی در ژاندارمری ایران رسید. در عرض یک سال پس از ورود خود به سرزمین پارس "هیل" توانسته بود یک بیمارستان بسیار پویا برای اسبان، قاطران و شترهای ژاندارمری ایجاد کند.

یک مشکل خاصی که هیل با آن روبرو شد وجود سگهای ولگرد زیاد در تهران و حومه بود که باعث شیوع بیماریهای مختلفی می شدند. یک نمونه خاص از این بیماریهای بد سالک بود که زخم دائمی بر روی بدن قربانیان خود می گذاشت که به اندازه یک سکه هزار ریالی امروزی بود. این بیماری  در ایران ریشه کن شد.

در تابستان 1914 میلادی "هیل"  به شهر بروجرد مامور گردید که توسط راهزنان و یاغیان مورد هجوم و تاخت و تاز قرار گرفته بود. در آن هنگام بود که "هیل" بعنوان یک سرباز بسیار قابل نیز شهرت پیدا کرد. از آنجا که یگان ژاندارمری که وی به آن مامور شده بود فاقد پزشک بود هیل مجبور به انجام برخی از آن وظایف در جهت کمک به مجروحان جنگی نیز شد.

بدین ترتیب "کنراد هیل" به عنوان یک مرد عمل و وظیفه شناس شهرت پیدا کرد. وی مکررا به دریافت مدالها و نشانهای پارسی نائل آمد.

دکتر "کنراد هیل" علاوه بر این در پایان ماموریت خود در سرزمین پارس, معتبرترین نشان که مدال طلای شجاعت در نبرد بود را دریافت نمود.  در واقع او آخرین سوئدی بود که مفتخر به دریافت این نشان شد.

پیوندهای مربوط
متن کامل سخنان سفیر سوئد در سمینار "میرات دامپزشکی" به زبان انگلیسی

وب سایت مورد علاقه خود را "لایک" کنید, نظرات خود را در مورد این مطلب با دیگران در میان بگذارید و از نظرات دیگران آگاه شوید: صفحه رسمی استکهلمیان در فیس بوکAnpassad sökning

  


 

www.stoc  2013.07.15

© 2013 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian Stockholm Sverige Svenska
استکهلمیان استکهلم سوئد سوئدی