تضمین سلامتی با خودداری از مصرف محصولات غذایی کشورهای ناقض حقوق بشر
استکهلمیان بسیاری از سوئدیهای تحصیل کرده خطر را دریافته اند و  مدتهاست که  جهت  حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده شان از مصرف محصولات کشورهای دارای نظام های دیکتاتوری و ناقض حقوق بشر خودداری میورزند.
 
  
 
روز 16  ماه ژوئیه باری دیگر مردم اتحادیه اروپا نظاره گر صدور اخطاری جدید از سوی مقامات بهداشتی این اتحادیه پیرامون خطر جدی دیگری در رابطه با محصولات چینی شدند. اینبار مشخص شد که تعدادی از مکمل های غذایی (کوست تیلسکوت) و بسته های ویتامین مختلف  ساخت این کشور دارای چنان میزان بالایی از سم کشنده "آرشنیک" می باشد که در بدترین حالت می تواند منتهی به مرگ مصرف کننده  شود.
 
  
 
آقای "لیف بوسک" متخصص شاغل در اداره کنترل مواد غذایی سوئد می گوید: "چناچه دستور مصرف مندرج بر روی این محصول مورد استفاده قرار گیرد در بدترین حالت حداقل نیمی از میزان سم لازم جهت از پای در آوردن انسان وارد بدن شده است."
 
  
 
این محصول چینی همچنین حاوی مقادیر زیادی جیوه و سرب نیز هست که بصورت مستقیم وارد بدن مصرف کننده گانی می شود که به گفته آقای "لیف بوسک" بر این تصورند که مکمل های غذایی همیشه سودمند بوده و در سلامتی شان موثر هستند.

 

مکمل های غذایی سمی یاد شده (سه تصویر فوق) اینک از همه فروشگاه های فروش مکمل های غذایی در سوئد جمع آوری شده اند و اخطاری در این رابطه از سوی مقامات اتحادیه اروپا نیز صادر شده است. اما امکان خرید این محصولات مرگ آور کماکان از طریق اینترنت وجود دارد و امکان مقامات بهداشتی جهت توقف آن از طریق اینترنت بشدت محدود است.

نظام های غیر دمکراتیک و محصولات مرگ آور
 این بار اول نیست که محصولی بواسطه خطرناک بودن آن برای سلامتی انسان از قفسه فروشگاه های سوئد و اتحادیه اروپا جمع آوری می شود و بدون شک بار آخر نیز نخواهد بود. اما آنچه در این میان باری دیگر مورد توجه مصرف کنندگان سوئدی قرار گرفته است خطرات بالای مصرف محصولاتی است که در کشورهایی تولید می شوند که دارای نظام های غیر دمکراتیک بوده و کارنامه سیاهی در رابطه با مقوله حقوق بشر دارند.

در چنین کشورهایی بواسط  مقدم بودن منافع اقتصادی و سیاسی و حتی ایدئولوژیکی بر سلامتی و جان انسان ها, که از خصلتهای جدانشدنی حکومتهای دیکتاتوری است,  یا کنترل صحیحی جهت تضمین سلامتی محصولات ساخته شده در این کشورها صورت نمی گیرد و یا حتی اگر هم بگیرد نتیجه آن بسادگی نادیده گرفته شده و در بسیاری موارد بصورت عمدی مخفی نگاه داشته می شود.

از سوی دیگر وجود خفقان, فقدان رسانه های آزاد و عدم امکان گردش آزادانه اطلاعات در کشورهای دارای نظام های غیر دمکراتیک نیز به نوبه خود موجب می شود که حقایق در رابطه با خطرات محصولات خطرناک اینگونه کشورها یا هرگز فاش نشوند و یا آنچنان دیر به اطلاع مصرف کننده برسد که کار از کار گذشته باشد و جان تعداد زیادی از انسان ها در معرض خطر قرار گرفته شده باشد.

خطرات استفاده از محصولات اینگونه کشورها برای سلامتی انسان حتی محدود به مواد غذایی نبوده است. چندی پیش در سوئد فاش شد که برخی از لباسهای ساخته شده در چین در حین پروسه تولید با مواد شیمیایی غیر مجازی آغشته شده اند که خطرات جدی برای سلامتی انسان و بویژه کودکان در بر دارند.

اما مصرف کنندگان آگاه سوئدی مدتهاست که خطر را دریافته اند و دیگر "روزه شک دار" نمی گیرند. در سوئد فروشندگان مواد خوراکی بر اساس قانون موظفند که کشور مبداء کالای مورد فروش را بصوت شفاف مشخص کنند. بسیاری از مصرف کنندگان آگاه سوئدی امروزه با دیدن نام کشورهایی از قبیل چین, کوبا, کره شمالی, روسیه, دیکتاتوریهای خاورمیانه .... بر روی یک محصول بدون درنگ آن را به قفسه فروشگاه باز می گردانند. اینگونه مصرف کنندگان که عموما از طیف تحصیل کرده تشکیل شده اند بخوبی می دانند که بعید است دیکتاتوریهای ناقض حقوق بشر که ارزشی حتی برای جان مردم خود قادر نیستند,  تلاش قابل ملاحضه ای جهت تضمین سلامتی و کیفیت محصولاتی بخرج دهند که روانه خارج از کشور می سازند.

وب سایت مورد علاقه خود را "لایک" کنید, نظرات خود را در مورد این مطلب با دیگران در میان بگذارید و از نظرات دیگران آگاه شوید: صفحه رسمی استکهلمیان در فیس بوک
Anpassad sökning

  


 

www.stoc  2013.07.17

© 2013 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian Stockholm Sverige Svenska
استکهلمیان استکهلم سوئد سوئدی