نتیجه غیر منتظره نظر سنجی استکهلمیان: دمکراتهای سوئد دومین حزب بزرگ
استکهلمیان – کمتر از یک  سال مانده به انتخابات پارلمانی سوئد یک نظرسنجی اینترنتی بمدت یک هفته  در استکهلمیان در جریان بوده است. خوانندگان این سایت که بیش از 90  درصد آنان از ایرانیان مقیم سوئد تشکیل شده اند در این نظر سنجی به این پرسش پاسخ دادند که "اگر امروز انتخابات بود رای خود را به کدام حزب سیاسی سوئد اختصاص می دادید؟"

جهت انجام این نظرسنجی از یکی از معتبرترین سیستم های نظر سنجی مستقل موجود, کمپانی "پل کد", استفاده شده است.  از محاسن این کمپانی یکی این است که پس از استارت یک نظرسنجی حق مدیریت آن را به ایجاد کننده نمی دهد و به این صورت تضمین کننده صحت نظرسنجیهای ایجاد شده می شود دیگر اینکه با سیستم  نسبتا قوی ردیابی "آی پی" جلوی شرکت چند باره یک نفر در نظرسنجی را تا حد ممکن مسدود میکند.

نتیجه غیر منتظره
اگر چه یک نظرسنجی اینترنتی را نمی توان, و نباید, با نتیجه یک انتخابات واقعی مقایسه کرد اما نتیجه آن  در هر حال تا حدودی نشان دهنده جهت گیری حدودی و کلی افردی است که در نظرسنجی  شرکت کرده اند.

بر اساس نتیجه این نظرسنجی که تا پایان آن, در صبح روز دوشنبه 7 اکتبر, 571  نفر در آن شرکت نمودند 15 درصد از رای دهندگان ایرانی – سوئدی آرای خود را به حزب ملی گرای "دمکراتهای سوئد" اختصاص داده اند که برای بسیاری که احتمال می دادند این حزب حتی یک رای نیزبه خود اختصاص نخواهد داد نتیجه ای غافلگیر کننده  و غیر منتظره بوده است.  

همچنین بر اساس این نظرسنجی محبوب ترین حزب سیاسی سوئد در نزد رای دهنده ایرانی با اختصاص 38 درصد آرا  حزب سوسیال دمکرات سوئد است, پس از آن حزب ملی گرای دمکراتهای سوئد با 15  درصد آرا دومین حزب محبوب, حزب چپ با 14 درصد آرا سومین, حزب محیط زیست یا سبزها با 9 درصد آرا چهارمین, حزب مدرات با 11 درصد آرا پنجمین, حزب مرکز با 4 درصد آرا ششمین, حزب لیبرال مردم با 4 درصد آرا هفتمین و حزب دمکرات مسیحی با 1 درصد آرا هشتمین حزب محبوب در نزد رای دهنده ایرانی-سوئدی است.

به این ترتیب اگر جامعه ایرانی تعیین کننده نتیجه انتختبات پارلمانی سوئد می بود احزاب گروه قرمز با 52 درصد از کرسی های پارلمان دارای اکثریتی مطلق  بوده  و بدون کمترین مشکلی  قادر به تشکیل دولتی می بودند.  همچنین اگر  تنها جامعه ایرانی انتخاب کننده می بود چهارحزب آلیانس  (دولت فعلی) روی هم 20 درصد از کرسیهای پارلمان را به خود اختصاص می دادند. حزب لیبرال مردم با 4 درصد, حزب دمکرات مسیحی با 1 درصد, حزب مدرات با 11 درصد  و حزب مرکز با 4 درصد آرا به اپوزوسیونی کوچک  تبدیل می شدند.

و اما نتیجه غیر منتظره  این نظرسنجی حمایت بخش قابل توجهی از جامعه ایرانی از حزب دمکراتهای سوئد  است که با 15 درصد از کرسیهای پارلمان اگرچه در اقلیت باقی می ماندند اما به دومین حزب سیاسی پارلمان سوئد تبدیل می شد.

6 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز بیان داشتند که در انتخابات پارلمانی رای نمی دادند.

انتخابات پارلمانی سال 2014 انتخاباتی پر هیجان و شاید غافلگیر کننده
ماه ها پیش مقاله ای  که در استکهلمیان منتشر شد و به اعضای ایرانی تبار حزب "دمکراتهای سوئد" که برخی حتی در سطوح بالای حزبی به فعالیت مشغولند پرداخته بود  تعجب بسیاری را برانگیخت.
اینکه درصد قابل توجهی از یک گروه بزرگ مهاجر در یک نظرسنجی اینترنتی به حمایت از حزب "دمکراتهای سوئد" مبادرت می ورزند بدون شک می بایست مورد توجه  جامعه شناسان و طبیعتا احزاب سیاسی سنتی سوئد قرار گیرد.

چگونه است که 15 درصد از شرکت کنندگان ایرانی تبار  در یک نظرسنجی اینترنتی آرای خود را به حزبی اختصاص می دهند که دیگر احزاب آن را "راسیست" و "نژادپرست" تلقی می کنند. پرسشی که شایسته پرداختن و بررسی است.

وب سایت مورد علاقه خود را "لایک" کنید, نظرات خود را در مورد این مطلب با دیگران در میان بگذارید و از نظرات دیگران آگاه شوید: صفحه رسمی استکهلمیان در فیس بوکAnpassad sökning

  
 

www.stoc  2013.10.06

© 2013 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian Stockholm Sverige Svenska
استکهلمیان استکهلم سوئد سوئدی