زمین لرزه شدید در جنوب سوئد
استکهلمیان – ساعت 6.22 صبح روز سه شنبه 16 دسامبر زمین لرزه شدیدی ایالت اسکونه واقع در جنوب سوئد را تکان داد. این زمین لرزه حدود 5 ثانیه در شهرهای مالمو, لاندزکرونا, اس لو, ایستاد, لوند و سیمریسهامن قابل لمس بود. مردم وحشت زده که سریعا خانه های خود را ترک کرده بودند تلفنهای مراکز امداد را به اشغال خود درآوردند.

ساکنین این مناطق به رسانه ها گفته اند که چگونه شاهد تکانهای شدید ساختمان ها و افتادن تابلوها از روی دیوارها بر روی زمین بوده اند.

میزان شدت این زمین لرزه از سوی مرکز زلزله نگاری دانشگاه اپسالا مابین 4.7 تا 4.8 درجه در مقیاس ریشتر گزارش شده است. این خطر وجود دارد که بدنه برخی از ساختمانها در این مناطق دچار ترک زدگی و شکاف شده باشند. به اعلام مرکز زلزله نگاری دانشگاه اپسالا امکان وقوع پس لرزه در این مناطق زیاد است.

مرکز این زمین لرزه در 60 کیلومتری شرق شهر مالمو سومین شهر بزرگ سوئد و 9 کیلومتری شمال شرقی شهر ایستاد گزارش شده است.

زمین لرزه صبح روز سه شنبه حتی در ایالتهای اطراف مانند ایالت "هالاند",  ایالت "اوستر یوتلاند" و نیز شهر کپنهاک پایتخت دانمارک نیز قابل لمس بوده و ساختمانهای این شهر را لرزانده است.

تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر خسارت جانی در رابطه با این زمین لرزه گزارش نشده است.

زمین لرزه, واقعه ای نادر در سوئد
در سوئد سالانه وقوع حدود
10 زمین لرزه که دارای شدتی بیش از  2 درجه در مقیاس ریشتر باشد, و یک زمین لرزه در سال که دارای شدتی بیش از 3 درجه در مقیاس ریشتر باشد,  ثبت میگرد. در سوئد همچنین حدود هر 10 سال یک بار زمین لرزه ای با شدت بیش از 4 ریشتر به ثبت میرسد. وقوع زمین لرزه در منطقه استکهلم نیز بسیار نادر است. آخرین زمین لرزه با درجه مشابه با زمین لرزه صبح امروزشهر مالمو, در اواسط دهه 1980 در استکهلم بوقوع پیوست.

وقوع زمین لرزه های قوی تر با شدت بالای
5  درجه در مقیاس ریشتر در شمال اروپا بسیار نادر است. آخرین باری که  زمین لرزه ای با چنین شدتی در سوئد به ثبت رسیده است مربوط به بیش از 100 سال پیش (سال 1904) است که مقیاس آن 5,5  تا 6 درجه در مقیاس ریشتر بوده  و در جزایر سواحل ایالت "بوهوس لن"  سوئد بوقوع پیوسته است.

زمین لرزه های خفیف ثبت شده در سوئد منجر به تلفات جانی و مالی نمی شوند اما وقوع آن در هر صورت برای مردم ناخوشایند و وحشت آفرین است. دختر سوئدی جوان و وحشت زده ای پس از زمین لرزه ماه مه سال 2006 در استکهلم که به شدت 2 درجه در مقیاس ریشتر بود در مصاحبه ای با بخش خبری تلویزیون اس وی تی سوئد گفته بود: " اگر
2 ریشتر این است پس کسانی که زمین لرزه های با مقیاس 7  و 8  درجه ریشتر را تجربه میکنند چه میکشند!".

ریشتر چیست؟
مقیاس ریشتر جهت بیان اندازه  شدت  و انرژی یک زمین لرزه مورد استفاده قرار میگیرد. پایین ترین میزان درجه بندی  مقیاس ریشتر  1 و شدیدترین آن   8 است. درجات ریشتر "لگاریتمی" است, هر درجه بالاتر به این معنی است که زمین لرزه 30 برابر شدیدتر (دارای انرژی بیشتر) از زمین لرزه درجه قبلی است.  جهت  درک میزان شدت یک زمین لرزه میتوان برای مثال گفت که اولین بمب اتم که در سال 1945 بر روی هیروشیما انداخته شد دارای انرژی برابر با 5,7 درجه در مقیاس ریشتر بوده است. میزان خسارتی که یک زلزله وارد میکند به همان میزان که به شدت زمین لرزه بستگی دارد به میزان مقاومت ساختمانها نیز مربوط میگردد.

 

www.stoc  2008.12.16

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو