یادی از جان باختگان در پنجمین سالگرد فاجعه زمین لرزه بم
تصویری تکان دهنده از فاجعه زمین لرزه بم
استکهلمیان – پنج سال قبل در چنین روزهایی ایرانیان سراسر جهان در سوگ هموطنان خود که در شهر تاریخی بم قربانی یک فاجعه طبیعی گردیدند به ماتم نشستند. در ساعت 5.26 سحرگاه روز 26 دسامبر سال 2003 زمین لرزه ای به قدرت 6.6 درجه در مقیاس ریشتر شهر تاریخی بم را به ویرانه ای تبدیل و بنا بر آمارهای مختلف مابین 25 تا 45 هزار نفر از اهالی آن را به کام مرگ روان نمود. در این زلزله ویرانگر ارگ تاریخی بم نیز تا حدود زیادی نابود گردید. واژه ها جهت تشریح ابعاد انسانی فاجعه زمین لرزه بم پس از گذشت 5 سال از آن کماکان ناکافی اند.

بخش بزرگی از ایرانیان سوئد نیز به انواع مختلف از داغ دیدگان خشم طبیعت در بم و حتی از قربانیان مستقیم آن بودند. محسن معمار زاده  دندانپزشک
39 ساله مقیم استکهلم, همسرش زویا امیری 27 ساله و دو فرزند خانواده,  داریس پسر 3 ساله و دیانوش دختر کوچلوی 11 ماهه از جمله ایرانیان مقیم استکهلم بودند که بصورت غم انگیزی در جریان فاجعه زمین لرزه بم جان باختند.

محسن معمارزاده به همراه خانواده اش در روز 20 دسامبر سال 2003 و در روز تولد پسر سه ساله اش داریس با پرواز ایران ایر جهت یک تعطیلات سه هفته ای کریسمس و سال نو از استکهلم بسوی تهران پرواز کردند.

آنها پس از چند روز اقامت در تهران جهت دیدارخانواده عمه محسن در روز پنج  شنبه 25 دسامبر سال 2003شادروان محسن معمارزاده و خانواده اش راهی بم شدند  و در طی یک تراژدی غم انگیز سحرگاه صبح روز بعد همگی به همراه پنج نفر دیگر از افراد ساکن آن خانه بدنبال زلزله دهشتناک بم در زیر خروراها خاک مدفون شده و جان به جان آفرین تسلیم نمودند.

خانواده های این زوج جان باخته در آن زمان سریعا به بم رفتند تا اجساد جگرگوشگانشان را از زیر آوار خارج کنند  و جهت تدفین در گورستان بهشت زهرا به تهران منتقل نمایند.

محسن معمار زاده در سال
1985 و هنگامی که تنها 18 سال داشت به سوئد آمد و در دانشگاه مشهور  و برجسته کارولینسکا دراستکهلم دکترای دندانپزشکی گرفت.  او دندانپزشکی موفق و دارای دو کلینیک دندانپزشکی در مناطق "هوسبی" و "اوکرشبریا" در استکهلم بود. زویا امیری همسر وی در سال 2000 و تنها سه سال قبل از وقوع این فاجعه به سوئد آمده بود.


این زوج موفق که درآپارتمانی در محله اوسترمالم در  استکهلم زندگی میکردند زمان کوتاهی قبل از فاجعه بم منزلی در "یورشهولم" یکی از ثروتمند نشین ترین مناطق استکهلم خریداری کرده بودند. اما رویای این زوج جوان و دو فرزند خردسالشان بواسطه خشم طبیعت بصورت بیرحمانه ای درهم شکسته شد.

تقدیر بر این بود که محسن معمارزاده که خود در روز اول آپریل سال 1964 در شهر بم بدنیا آمده بود, پس از گشتن بدور دنیا دوباره در روز 25 دسامبر سال 2003 به زادگاه خود برگردد و فردای آن روز در تاریخ جمعه 26 دسامبر سال 2003 به همراه همسر و دو کودک خردسالش در زیر خروارها خاک زادگاهش جان به جان آفرین تسلیم نماید.

از دکتر محسن معمارزاده بواسطه درمان رایگان پناهندگان مخفی نیز به نیکی یاد شده است.

یاد همه قربانیان فاجعه زمین لرزه بم گرامی و روانشان شاد باد

*****

برادران جاوید در استکهلم موزیک ویدیویی در رابطه با فاجعه بم منتشر نمودند که از سوی آنان تقدیم قربانیان و بازماندگان این فاجعه گردید.

پیوندهای  مربوط
موزیک ویدیوی خشت و تن (زلزله)  - آلبوم  "یادگار"
شعر و آهنگ مهرداد جاوید / تنظیم مهرزاد جاوید استکهلم

 

www.stoc  2008.12.26

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو