ناپدید شدن نامه های پستی ارسالی به ایران
استکهلمیان – تعداد قابل توجهی از ایرانیان مقیم سوئد در طی ماه های گذشته بارها در مورد گم شدن نامه های ارسالی خود به مقصد ایران با استکهلمیان در تماس بوده اند. به گفته خوانندگانی که با استکهلمیان در تماس بوده اند مراسلاتی  که آنان به آدرس بستگانشان در ایران ارسال کرده اند با وجود نوشتن آدرس دقیق و صحیح بر روی پاکت و همچنین کد پستی 10 رقمی جدیدی که استفاده از آن از چند سال پیش در ایران به مرحله اجرا گذاشته شده است هرگز به مقصد و بدست گیرنده نرسیده است.

همزمان نیز ساکنین برخی نقاط  تهران (از جمله منطقه
19 پستی تهران) به بستگان خود در سوئد گفته اند که ناگهان متوجه شده اند که پلاکهای منزلشان بدون هر گونه اطلاع قبلی تعویض شده و با شماره پلاکهای جدید جایگزین شده است. در برخی موارد حتی شماره پلاک جدید بدون کندن پلاک قدیمی نصب شده و بسیاری منازل دارای دو شماره پلاک شده اند و در حال حاضر نه می دانند که می بایست از کدام  شماره پلاک استفاده نمایند و نه اینکه اصولا چه ارگان و سازمانی دست به این تعویض زده است. به گفته بستگان ایرانیان مقیم سوئد در ایران هیچگونه اطلاع رسانی قبلی در این زمینه صورت نگرفته است.

با توجه به وضعیت اشاره شده در سیستم پستی ایران از سوی خوانندگان استکهلمیان, به ایرانیانی که در صدد ارسال نامه و بسته های پستی به ایران هستند توصیه می شود که:

- ضمن تماس با بستگان خود در ایران از شماره پلاک صحیح ساختمان و همچنین کد ده رقمی پستی صحیح بستگانشان در ایران اطلاع و اطمینان حاصل نمایند.

- اسناد و مدارک دارای ارزش که فقدان آنها غیر قابل جبران باشند را (حتی از طریق پست سفارشی) به ایران ارسال نکنید. ارسال اسناد و مدارک دارای ارزش و غیر قابل جبران از طریق پست به ایران ریسک بزرگی است که می تواند در صورت به مقصد نرسیدن پیامدهای ناخوشایندی برای گیرنده و فرستنده بدنبال داشته باشد.

- از مسافران ناشناس عازم ایران جهت ارسال نامه و بسته های خود استفاده نکنید. نامه ها و بسته هایی که به این صورت ارسال شده نیز در بسیاری موارد هرگز به مقصد نرسیده اند.

 قابل اشاره است که ایرانیانی که نزدیک به سه دهه در سوئد زندگی کرده اند بندرت شاهد گم شدن یک نامه یا بسته پستی در این کشور بوده اند.

 

www.stoc  2009.01.22

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو