بدهکار دبه کرده است, طلب ها را چگونه وصول کنیم!
استکهلمیان – سوئدی ها ضرب المثلی دارند بر این مضمون که
Borgen går i sorgen
تقریبا به این معنی که فردی که برای دریافت وام ضمانت کسی را بکند سرانجام به عزا خواهد نشست! به عبارت دیگر هشدار به مخاطب که به کسی پول قرض ندهد و یا ضامن مالی کسی نشود چون وام دادن به دیگری سرانجام خوبی نخواهد داشت و خطر از دست رفتن پول و سرمایه قرض داده شده زیاد است.

اینگونه مضامین در فرهنگ های مختلف جهت هشدار به مردم در مورد خطرات وام دادن همواره وجود داشته است. اما با این حال همیشه انسانهایی وجود دارند که جهت کمک به دیگران حاضر به دادن قرض و وام به آنها هستند و از سوی دیگر انسانهایی هم که در "رودروایسی" قرار دادن دیگران جهت قرض کردن پول و سپس پا به فرار گذاشتن و شانه خالی نمودن از مسئولیت بازپداخت قرض هم متخصص هستند فراوانند.

اما تکلیف اهالی جامعه ایرانی مقیم سوئد چنانچه به کسی پول قرض داده و بدهکار از پرداخت قرض خود سرباز زده است چیست؟ آنها چگونه می توانند از راه قانونی طلب خود را وصول کنند؟

مانند همیشه به سراغ "مرکز اطلاعات ایرانیان می رویم"

استکهلمیان: از کسی پول طلبکاریم و اینک وی از بازپرداخت آن سر باز می زند. به کجا مراجعه کنیم؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: اگر احساس می کنید که مورد کلاهبرداری قرار گرفته اید طبیعتا می بایست مراتب آن را به پلیس گزارش کنید و در نهایت دادخواستی علیه فرد کلاهبردار در یک دادگاه بدوی طرح کنید. اما اگر با مدرک و حساب و کتاب پولی از کسی طلب دارید  و وی از پرداخت آن سرباز می زند می توانید جهت به اجرا گذاشتن آن به اداره اجرائیات یا "کرونوفوگد" مراجعه کنید.

استکهلمیان: به اداره اجرائیات چه بگوییم؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: برای اینکه اداره اجرائیات بتواند به شما کمک کند می بایست ابتدا از این اداره تقاضای صدور "دستور پرداخت" یا

Ansökan om betalningsföreläggande
را بنمائید.  فرم درخواست از طریق مراجعه به وب سایت این اداره که آدرس آن در پایان همین مطلب در استکهلمیان موجود است و یا از طریق تماس تلفنی با این اداره قابل تهیه است.

استکهلمیان: برای اینکه " دستور پرداخت " صادر شود می بایست باید دارای چه شرایطی باشیم؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: می بایست دارای سه شرط کلی زیر باشید:

1- تاریخ آخرین موعد پرداخت قرض گذشته باشد
2- یک قرارداد کتبی یا شفاهی در مورد آن موجود باشد
3- مورد پرداخت وجه نقد باشد

استکهلمیان: آیا یک قرارداد می تواند شفاهی باشد؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: بر اساس قوانین سوئد یک قرارداد چه کتبی باشد و چه شفاهی دارای ارزش قانونی یکسان است. اما چون اثبات یک قرارداد شفاهی بمراتب مشکلتر از اثبات قراردادی است که بر روی کاغذ ثبت شده و به امضای دو طرف رسیده است طبیعتا انعقاد یک قرارداد کتبی که ترجیحا دو شاهد نیز آن را با اسم و امضای خود تایید کرده باشند بمراتب بهتر است.

استکهلمیان: پس از اینکه اداره اجرائیات " دستور پرداخت " را صادر کرد چه اتفاقی می افتد؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: پس از صدور برگه "دستور پرداخت " یا
betalningsföreläggande
می توانید از اداره اجرائیات تقاضای به اجرا گذاشن آن یا
Verkställighet
را نیز بنمائید. چنانچه هم تقاضای  دستور پرداخت و هم تقاضای به اجرا درآوردن آن را بصورت همزمان تسلیم کنید در مدت زمان کوتاهتری به نتیجه خواهید رسید.

اما توجه کنید که به اجرا گذاشتن قروض در نزد اداره اجرائیات رایگان نیست! هزینه به اجرا گذاشتن در درجه اول می بایست از سوی بدهکار پرداخت شود. اما چنانچه بدهکار امکان پرداخت آن را نداشته باشد طلبکا مجبور به پرداخت آن خواهد بود. میزان هزینه ای که اداره اجرائیات در این رابطه دریافت می کند در وب سایت این اداره موجود است.

استکهلمیان: اداره اجرائیات بعدا چه اقدامای انجام می دهد؟
مرکز اطلاعات ایرانیان: نامه ای از سوی این اداره به بدهکار ارسال می شود. در این نامه از جمله قید شده است که میزان طلب چقدر است. بدهکار موظف است که این نامه را امضاء کرده و قبض رسیدی مبنی بر وصول آن را به این اداره ارسال نماید. بدهکار پس از آن  باید یا:

1- طلب شما را بپردازد که شما در این صورت می بایست مراتب آن را سریعا به اداره اجرائیات اعلام کنید.

2- ضمن تماس با اداره اجرائیات اعلام نماید که قرضی به شما ندارد و در این صورت شما می بایست تصمیم بگیرید که آیا پرونده را جهت تصمیم گیری نهایی به یک دادگاه بدوی بکشید یا خیر. رای صادر شده از سوی یک دادگاه همیشه قابل به اجرا گذاشتن در نزد اداره اجرائیات می باشد.

3- وجود طلب را بپذیرد که در این صورت اداره اجرائیات دستور اجرای  آن را صادر خواهد کرد.

پیوندهای مربوط
وب سایت اداره اجرائیات

 

www.stoc  2009.01.27

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو