اردلان 2009 – برای اولین بار حقوقدان جوانی ایرانی تبار کاندیدای نمایندگی پارلمان اروپا
استکهلمیان – اردلان شکرآبی  حقوقدان جوان ایرانی تبار و از اعضای حزب سوسیال دمکرات سوئد از سوی حزب خود
کاندیدای شرکت در انتخابات آینده پارلمان اروپا شده است. به این ترتیب برای اولین بار در تاریخ اتحادیه اروپا یک جوان ایرانی تبار شانس نشستن بر یکی از صندلی های نمایندگی مردم در پارلمان اروپا را خواهد یافت.

انتخابات پارلمان اروپا در کمتر از شش ماه دیگر و در روز
7 ژوئن 2009 صورت خواهد گرفت. پارلمان اروپا دارای 785 نماینده است که از طریق انتخابات مستقیم از سوی مردم 27 کشور عضو این اتحادیه برای مدت 5 سال انتخاب می شوند.  سوئد در حال حاضر دارای 19 نماینده در پارلمان اروپا می باشد. تعداد نمایندگان سوئد  در انتخابات پیش رو به 18  نماینده کاهش داده شده است.

19 نماینده سوئد در انتخابات گذشته پارلمان اروپا مابین احزاب زیر تقسیم شده اند:
حزب سوسیال دمکرات:
5 نماینده
حزب مدارت:
4 نماینده
حزب لیست ژوئن (در پارلمان سوئد نماینده ندارد):
3 نماینده
حزب چپ:
2 نماینده
حزب لیبرال مردم:
2 نماینده
حزب مرکز:
1 نماینده
حزب سبزها:
1 نماینده
حزب دمکرات مسیحی:
1 نماینده

مقر پارلمان اروپا در شهر استراسبورگمقر نهادهای مختلف پارلمان اروپا در سه شهر استراسبورگ (فرانسه), بروکسل (بلژیک) و لوکزامبورگ (لوکزامبورگ) قرار دارد. اما شهر استراسبورگ مقر رسمی این پارلمان تلقی شده و نشست های رسمی پارلمان نیز در آن برگزار می شود. ساختمان پارلمان اروپا در استراسبورگ که بصورتی خیره کننده در کنار دریاچه بنا شده یکی از مجلل ترین و زیباترین بناهای جهان نامیده شده است.

میزان پایین شرکت شهروندان در انتخابات پارلمان اروپا همواره  در این اتحادیه مورد بحث قرار داشته است. برای مثال در حالی که سوئد دارای یکی از بالاترین درصد شرکت در انتخابات در جهان است اما مردم سوئد شرکت در انتخابات پارلمان اروپا را به مانند انتخابات ملی خود جدی نمی گیرند. در انتخابات گذشته تنها
40 درصد از واجدین شرایط در انتخابات پارلمان اروپا شرکت نمودند. میانگین کل شرکت در انتخابات اتحادیه اروپا نیز در انتخابات گذشته 45.6 درصد بوده است.

اردلان شکرآبی معتقد است که این مشارکت پایین راه را برای احزاب پوپولیست و نیز بیگانه ستیز هموار می کند:

"بسیاری از احزاب بیگانه ستیز اولین تریبون خود را از طریق پارلمان اروپا کسب کرده اند. بنظر می رسد که سوئدیها هنوز متوجه اهمیت این موضوع که چه کسانی در پارلمان اروپا نشسته اند نشده اند. .... این وضعیت از مواردی است که مایل به تغییر آن هستم".

اردلان در لیست نمایندگی پارلمان اروپا از سوی حزب سوسیال دمکرات در رتبه
8 قرار دارد.  این جوان 31 ساله ایرانی تبار تحصیلات خود در رشته حقوق را در سال 2007 به اتمام رسانده و در حال حاضر بعنوان حقوقدان در دادگاه اداری استان در شهر "یوله"  سوئد مشغو ل به کار است.

اردلان شکرآبی در روز
28 نوامبر 1978 در شهر منچستر انگلستان و تنها چند ماهی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران متولد شد. خانواده اردلان که بمانند میلیونها ایرانی دیگر آرزوی ایرانی دمکراتیک را در سر می پروراندند پس از پیروزی انقلاب به همراه اردلان 6 ماهه به ایران برگشتند. آرزویی که البته نقش بر آب شد و  اردلان و خانواده او نیز بمانند میلیونها ایرانی که امکانش را داشتند باری دیگر و هنگامی که اردلان 11 ساله بود کشور خود را ترک و به سوئد مهاجرت نمودند.

اردلان شکرآبی  پر رنگ ترین خاطره ای دوران کودکی خود در ایران را صحنه اعدامی در ملاء عام  و در یکی از میادین تهران  عنوان کرده است. وی بارها گفته است  که بعنوان یک نوجوان  در دهه هشتاد میلادی در ایران هر روزه  شاهد اختناق و سرکوب بوده  و این وضعیت زندگی او را بنوعی دگرگون نموده است.

اردلان شکرآبی  در یک شب سرد زمستانی دسامبر
1989 و هنگامی که 11 ساله بود به همراه  پدر و مادرش به سوئد آمد  و تقاضای پناهندگی سیاسی نمود. تقاضایی که بارها و بارها مورد مخالفت اداره مهاجرت سوئد قرار گرفت و در نهایت منجر گردید که او و پدر و مادرش هشت ماه پس از آخرین پاسخ منفی بصورت مخفی در سوئد زندگی کنند.  به گفته اردلان این هشت ماه زندگی آواره  و مخفی  بوده که وی را به سیاست علاقمند کرده است.  

حمایت از کاندیداتوری جوانان ایرانی تباری مانند اردلان شکرآبی که بدون توجه به تعلق حزبی شان به اصول اولیه دمکراسی معتقدند می تواند کمکی به تلاشهای مردم ایران جهت دست یابی به دمکراسی در کشورشان نیز باشد.

جهت آگاهی از نظرات اردلان شکرآبی و همچنین برقراری رابطه مستقیم با وی می توان به وب سایت انتخاباتی او که جدیدا راه اندازی شده است مراجعه نمود. امکان عضو شدن بعنوان دوست و حامی اردلان شرکابی در وب سایت "فیس بوک" نیز امکانپذیر است. وی با افتتاح این وب سایت فعالیتهای انتخاباتی خود جهت دست یابی به یکی از 785 صندلی پارلمان اروپا را رسما آغاز نموده است.

پیوندهای مربوط
اردلان
2009

 

www.stoc  2009.01.29

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو