شهبانو فرح پهلوی: "ای کاش خانم ناهید پرشون فرصت می داد من هم بمانند او در فیلم بتنهایی مطالبی را بگویم"
استکهلمیان – شهبانو فرح پهلوی ملکه پیشین ایران در مصاحبه ای با علیرضا میبدی روزنامه نگار ایرانی مقیم لوس آنجلس که در روز یکشنبه 15 فوریه منتشر شد از جمله به فیلم "ملکه ومن" ساخته ناهید پرشون فیلمساز مقیم سوئد نیز اشاره کرد.

شهبانو فرح پهلویشهبانو فرح پهلوی در این مصاحبه گفت که بواسطه احترامی که به فیلم سازان جوان دارد همکاری در رابطه با این فیلم را پذیرفته است اما پس از شروع همکاری با این فیلم نامه ها و ئی میلهای زیادی از ایرانیان دریافت کرده است که او را از شرکت در این فیلم برحذر داشته اند  و او پس از چند ماه همکاری خود را قطع کرده است. وی اما گفت که بواسطه تماسهای مکرر ناهید پرشون که "برای اسم او بد خواهد شد" مجددا تصمیم به همکاری با او در رابطه با این فیلم گرفته است:

"...این بود که قطع کردم ولی پس از چند ماه دوباره شروع کردم چون دیدم که ایشون میگه که برای اسمش بد میشه چون تلویزیونها و اینا بهش امکان داده اند که این فیلم رو درست کنه. در هر صورت مهم اینه که ایشون در آن موقع (انقلاب) جوان بود,
17 ساله بود, توی یک گروه کمونیستی بود که من اصلا اسمش را هم نشنیده بودم که یک چنین گروه کمونیستی هم هست. از خانواده ای بود کم درآمد که خوب سختی کشیده بود و فکر می کرد که در افکار کمونیسم آزادی و عدالت هست. که من واقعا در ممالک کمونیستی زیادی هم سفر کردم و دیدم که نه خبر از آزادی بود و نه خبر از عدالت اجتماعی به آن شکل. نمی گم که همه چیزاشون منفی بود بلکه چیزهای مثبتی هم داشتند. در هر صورت هر کسی عقیده خودش را دارد. شاید بعضی ها فکر می کنند که این سیستم برای جامعه بهتره, در هر صورت آنها هم جهت بیان عقاید خود آزاداند".

چندی پیش زینت هاشمی روزنامه نگار سرشناس بخش فارسی رادیو سوئد از خانم ناهید پرشون و همچنین بانو شهین کشوری, یکی از مجریان سرشناس رادیویی در استکهلم, جهت شرکت در یک مناظره رادیویی دعوت بعمل آورد که این دعوت از سوی هر دو طرف پذیرفته شد. اما خانم ناهید پرشون بر خلاف انتظاری که از یک فیلمساز معتبر جهت تحمل نظر مخالف از او میرفت این مناظره را با عصبانیت ترک کرد و حاضر به پاسخگویی به پرسشهایی که توسط شهین کشوری طرح شده بود نشد. وی از آن زمان از سوی بسیاری از ایرانیان مقیم سوئد متهم شد که برخلاف اداعای خود مبنی بر بی طرفی در ساخت فیلمهایش تحمل شنیدن نظر مخالف را ندارد و بصورت یکطرفه به قضایا می نگرد.

موضوعی که ملکه پیشین ایران نیز در گفتگوی خود با علیرضا میبدی به آن اشاره کرده است. شهبانو فرح پهلوی در این مصاحبه از اینکه فرصتی عادلانه  از سوی ناهید پرشون برای بیان مطالبش به او  داده نشده است ابراز نارضایتی نمود:

"... به هر صورت خانم ناهید پرشون خودش بتنهایی یک مطالبی را گفته,  ای کاش به من هم این فرصت را می داد که من هم بتنهایی یک مطالبی را بگویم".

ملکه پیشین ایران در عین حال گفت که فکر می کند همکاری او جهت ساخت این فیلم در هر حال کار اشتباهی نبوده است و هدف او نشان دادن این امر مهم بوده است که "باید گذشته ها را به کناری گذاشت و جهت دستیابی به یک هدف مشترک در کنار یکدیگر قرار گرفت":

"هموطنانی که این فیلم را دیدند البته خودشان قضاوت می کنند اما مهم این است که ما دو نفر ایرانی هستیم, دو زن ایرانی خارج از وطن و هر دو درد دوری از وطن را داریم و هر دو آرزوی آزادی مملکتمان را داریم. باید تا آنجایی که امکان دارد گرفتاریهای گذشته را به کناری بگذاریم و با هم باشیم برای آن آرزویی که در سر همه ما هست که آزادی و سربلندی ایران و بهبود وضع ایرانیان است. این فکر می کنم که از فیلم بیرون می آید. البته می دانم  افرادی هستند که افکارشان هیچوقت عوض نمی شود ولی افرادی هم هستند که درک کرده اند ما باید گرفتاریهای گذشته خودمان را کنار بگذاریم  و فکر فردا باشیم. روی هم رفته من فکر می کنم که جهت همکاری با این فیلم کار درستی کردم".

خانم ناهید پرشون از چندی پیش مقیم جزیره "لیدینگو" یکی از اعیان نشین ترین مناطق شهر استکهلم است که خواست روزگار مقر سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران را نیز در آن قرار داده است.


 

 

www.stoc  2009.02.16

© 2008 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

uppehållstillstånd persisktalande persiskt persiska persisk persien perser migrationsverket migrationsminister iranskt iranska iransk iranier iran invandrarverket invandrarverk invandrare farsi asylsökande asyllagen asyllag asyl tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو مهاجرت وکیل اداره مهاجرت دادگاه مهاجرتی روادید ویزا