فیلم لخت شدن اعتراضی روز جمعه در مقابل سفارت ایران در استکهلم
استکهلمیان - و این هم فیلمی از لخت شدن اعتراضی یک جوان ایرانی به حجاب اجباری در مقابل سفارت ایران در استکهلم در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری. ابتدای فیلم جهت جلوگیری از نمایش عورت تظاهرکننده سانسور شده است
:

انتخابات در استکهلم: رای گیری, تظاهرات اعتراضی و  کندن لباس!
استکهلمیان – انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز جمعه 12 ژوئن از جمله در دو شهر  بزرگ سوئد, استکهلم و گوتنبرگ نیز برگزار شد. حوزه رای گیری در شهر گوتنبرگ برای اولین بار  برپا می شد و برآورد های انجام شده حاکی از مراجعه حدود 500 نفر رای دهنده به این حوزه انتخاباتی است.

در استکهلم نیز بر طبق برآوردهای انجام شده حدود 1500 نفر جهت انداختن رای خود به صندوق به حوزه انتخاباتی که در محل سفارت ایران مستقر بود مراجعه نمودند. جمع کل شرکت کنندگان در انتخابات روز جمعه در سوئد 2000 نفر برآورد شده است. تعداد شرکت کنندگان در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری در سوئد  در سال 2004  که تنها در یک حوزه (اسکهلم) برگزار شد به اعلام مقامات ایرانی حدود 400 نفر بوده است.

مراجعه کنندگان به سفارت ایران در استکهلم جهت شرکت در انتخابات بواسطه تظاهر کنندگان بیرون سفارت دچار مشکلات متعددی شدند. بسیاری از آنان به کمک پلیس و از راه فرعی جنگلی موفق به ورود به محوطه سفارت و انداختن  رای خود در صندوق رای گیری شدند.

تظاهرکنندگان بیرون از سفارت که عموما از اعضای احزاب و گروه های چپ ایران بودند از سوی تعداد زیادی پلیس در محاصره بودند. آنان خواستار سرنگونی حکومت اسلامی بوده  و همچنین علیه حجاب اجباری در ایران شعار می دادند.

تظاهرکنندگان همچنین صحنه یک اعدام را بصورت نمایشی در محل بازسازی نمودند. یکی دیگر از تظاهرکنندگان در اعتراض به حجاب اجباری در ایران با کندن همه لباس های خود بصورت لخت مادرزاد بسوی سفارتخانه دوید که توسط پلیس متوقف گردید. فرد نیمه برهنی دیگری نیز به همین صورت توسط پلیس متوقف گردید. هر دو این افراد پس از پایان تظاهرات از بازداشت پلیس آزاد شدند.

بازسازی صحنه یک اعدام و اعتراض از طریق کنددن لباس بخشی از حوادث روز انتخابات ریاست جمهوری ایران در استکهلم پایتخت سوئد. عکس: علی افشار

 

www.stoc  2009.05.12

© 2009 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو