تجمع 5000 نفره ایرانیان استکهلم در حمایت از  خواسته های هموطنانشان در داخل کشور
استکهلمیان – روز پنج شنبه 18 ژوئن جمع بزرگی از ایرانیان شهر استکهلم و دیگر شهرهای سوئد که پلیس تعداد آن را در اوج تظاهرات حدود 5000 نفر تخمین زده است جهت حمایت از خواسته های هموطنانشان در ایران در مرکز شهر استکهلم گرد هم آمدند.

این تجمع بزرگ ایرانیان استکهلم مورد توجه رسانه های  داخلی و نیز بین المللی قرار  گرفت و گزارش آن از بسیاری از  شبکه های تلویزیونی سوئد و نیز خارج از سوئد پخش شد.  

تظاهرکنندگان در ابتدا در میدان "سرگل" استکهلم گرد هم آمدند و سپس راهی میدان "مینت" که پارلمان سوئد نیز در مجاورت آن قرار دارد شدند.

در تظاهرات روز پنج شنبه میدان سرگل علاوه بر جمعیت انبوه مردم چهره های سیاسی , فرهنگی و اجتماعی سرشناس ایرانی و سوئدی نیز دیده می شدند. 

گستردگی تظاهرات منجر به مسدود شدن بخشی از خیابانهای مرکزی استکهلم توسط پلیس شد

مریم یزدانفر نماینده ایرانی تبار پارلمان سوئد از حزب سوسیال دمکرات, امینه کاکاباوه نماینده حزب چپ در پارلمان, بیرگیتا اولسون نماینده حزب لیبرال مردم, یاکوب دالونده نماینده حزب مدرات در پارلمان و همچنین سخنگوی حزب سبز سوئد از جمله سخنرانان اجتماع بزرگ روز پنج شنبه در استکهلم  بودند. آنان در سخنرانهای خود سرکوب مردم در ایران توسط نیروهای امنیتی و لباس شخصی را محکوم کردند.

مریم یزدانفر به همراه "امید نوری پور" همکار آلمانی خود در پارلمان آلمان (بوندس تاگ) با ارسال نامه ای مشترک به "خوزه مانوئل باروسو"  رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار حمایت اتحادیه اروپا از جنبش دمکراسی خواهی مردم ایران شدند. مریم یزدانفر همچنین در روز چهارشنبه 17 ژوئن در خلال جلسه ای که نخست وزیر سوئد نیز در آن شرکت داشت از وی پرسید که آیا موضوع ایران را در خلال جلسه نخست وزیران اتحادیه اروپا مطرح خواهد کرد یا خیر. یزدانفر در وب لاگ خود می نویسد که فردریک راینفلت پاسخی به این پرسش وی نداده است.

شقاوت منعکس شده در تصاویرسرکوب جوانان معترض در ایران
تعدادی از سوئدی ها و ایرانیان را به گریستن واداشت

تظاهرات روز پنج شنبه در استکهلم شاهد بروز اختلافاتی در میان تظاهر کنندگان نیز بود. برگزار کنندگان اولیه تظاهرات که عموما از دانشجویان تشکیل شده بودند قبلا از شرکت کنندگان در تظاهرات خواسته بودند که از به همراه آوردن هر گونه پرچم یا سمبلی به محل تظاهرات خودداری نمایند. اما تعدادی از تظاهرکنندگان با در دست داشتن پرچم ملی ایران با نشان شیر و خورشید به محل آمده بودند.

افراشتن پرچم سه رنگ شیرو خورشید نشان ایران در تظاهرات های ملی همواره یکی از خواسته های اصلی بخشی قابل توجهی ز ایرانیان سوئد بوده است که مخالفت با همراه داشتن آن از سوی سازمان دهندگان تظاهرات بارها منجر به تحریم تجمعات مختلف از سوی گروه کثیری از ایرانیان گشته است.

در روز پنج شنبه همزمان با حرکت خیل مردم از میدان سرگل، اتحادی از گروه های چپ که متشکل از چند سازمان سیاسی بودند نیز وارد محل شدند. نیما دریامجد از سازمان دهندگان اولیه و حامیان تظاهرات روز پنج شنبه در این رابطه در وب لاگ خود چنین نوشته است:

"پس از گذشت یک ساعت دسته ای از کمونیست های عصبانی آمدند و در وسط تظاهرات شروع به فریاد کشیدن  در یک بلندگو کردند. حرکت خیلی مسخره ای بود و صادقانه باید بگویم که تمام احترام خودم نسبت به آنها را از دست دادم. اگرچه حدس میزدم که چنین حرکاتی از آنها سر بزند اما تصور می کنم وجود پرچمهای شیر و خورشید در محل در تحریک آنان بی تاثیر نبوده است. بحث در مورد پرچم مرا شدیدا عصبی کرد اما وقتی کمونیست ها با بلندگو آمدند و شروع به فریاد کشیدن کردند من واقعا عصبانی شدم....." 

تظاهرات روز پنج شنبه 18 ژوئن در استکهلم از لحاظ جمعیت ایرانیان شرکت کننده در آن یکی از بزرگترین ها تاکنون بوده است. فیلمی از این تظاهرات:

 

www.stoc  2009.06.19

© 2009 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو