"آیا تکه ای پارچه از جان انسانها مهم تر است"
استکهلمیان – نیما دریا مجد ژورنالیست سوئدی ایرانی در روز 20 ژوئن در ستون متعلق به خود در روزنامه "سیتی" مقاله ای را تحت عنوان "آیا تکه ای پارچه از جان انسانها مهم تر است" به رشته تحریر در آورده است که چون به زبان سوئدی نوشته شده و در یکی از پر تیراژترین روزنامه های سوئد نیز منتشر گردیده توجه بسیاری از سوئدی ها را نیز به خود جلب کرده است.

 توجه  خوانندگان استکهلمیان را به برگردان فارسی این مقاله جلب می کنیم.

متن اصلی این مطلب به زبان سوئدی از طریق پیوند پایان همین صفحه در اختیار علاقمندان قرار دارد.

"آیا تکه ای پارچه از جان انسانها مهم تر است"
روز پنج شنبه گذشته سوئدی- ایرانی های جوان تظاهراتی را در میدان سرگل استکهلم سازماندهی نمودند. هدف از برگزاری این تظاهرات اعلام همبستگی با مردم ایران و وادار نمودن دولت سوئد جهت اعتراض به خشونت اعمال شده از سوی رژیم اسلامی بود.


اما می دانید بزرگترین مشکل ما برای برگزاری این تظاهرات چه بود؟ مشکل این نبود که روزنامه نگاران را برای ارسال گزارش به آنجا بکشیم یا سیاستمداران سوئدی را برای شرکت در تظاهرات و سخنرانی در آن به محل بیاوریم. بلکه مشکل این بود که چگونه مسئله پرچم را حل کنیم:

پرچم رسمی فعلی ایران پرچمی است که آرم حکومت جمهوری اسلامی بر آن نقش بسته است. این پرچم برای اکثریت مردم سمبل اختناقی است که با آن در مبارزه هستند. پرچم رسمی قبل از آن  دارای آرم "شیرو خورشید" متعلق به زمان شاه است. مشکل این است که این پرچم متعلق به سلطنت طلبان است. کسانی که شاه را دوست ندارند با این پرچم مشکل دارند. از آن طرف کمونیست ها را داریم که میخواهند پرچم های سرخ را هوا کنند.

نسل جوان ایران اهمیت کثرت گرایی را درک کرده اند و قادر هستند که در زیر سمبلهای مختلف در کنار یکدیگر جمع شوند. اما برای نسل پدران و مادران ما که در صندوق های سیاسی خودشان گیر کرده اند این یک موضوع حساس است.  پرچم سلطنت طلب ها را هوا کنید چپ ها تظاهرات را ترک می کنند و برعکس. در بدترین حالت مابین افراد زد و خورد صورت می گیرد.

ما سعی کردیم این مشکل را به این صورت حل کنیم که از همه بخواهیم از آوردن هر گونه پرچمی خودداری کنند. در رادیوهای محلی فارسی زبان از مردم خواستیم که سیاست را به کناری بگذارند: "بیایید با هم بر سر چیزی که ما را متحد می کنید متمرکز شویم, همبستگی با جنبش دمکراسی خواهی مردم ایران".

اما تصور می کنید در تظاهرات پنج شنبه بصورتی لعنتی پرچم سطنت طلب ها به احتزاز در نیامد؟ این تظاهرات بی طرف هم ناگهان ماهیت بی طرفانه خودش را از دست داد.

من و یک نفر دیگر به جلو رفتیم و مودبانه و دوستانه از آنها خواستیم تا پرچم های خود را بر زمین بگذارند. به آنها گفتیم: "ما مخالفتی با پرچم شما نداریم اما دیگرانی هستند که نسبت به این موضوع حساسند. شما خودتان که از این واقعیت غم انگیز  آگاهید. بیاید هدف اصلی تظاهرات را فراموش نکنیم, برپا کردن تظاهرات بزرگی که همه بتوانند در آن شرکت کنند".

اما تصور می کنید  که فهمیدند؟ . جواب این بود: "نه این پرچم منه, بلا بلا بلا, به آن افتخار می کنم بلا بلا بلا. پایین هم نمی آرم."

- حتی اگر تعدادی از مردم تظاهرات را ترک کنند هم حاضر نیستید پرچم را زمین بگذارید؟
- "پرچم را پایین نمی آوریم".

دریغ از ذره ای حیا
فرد دیگری پرچم خودش را پایین آورد. اما به محض اینکه دو  متر آنطرف رفتیم دوباره پرچم را بالا کشید. می خواستم فریاد بزنم "حقا که بچه ای. مردم در حال مردن هستند و تو برای یک تکه پارچه چانه می زنی. آخر کمی هم که شده سازنده باش!"

ما مابین ساعت 4 تا 6 اجازه برگزاری تظاهرات داشتیم. ساعت 5 کمونیستها با پرچمهای سرخ آمدند و شروع به عربده کشی در بلندگوهای خودشان کردند, درست در وسط یک سخنرانی سیاسی سوئدی.

وای که چقدر خجالت کشیدم, در ایران مردم میلیون میلیون هستند, در کنار هم. اینجا تظاهرات های همدیگر را خراب می کنند.

دریغ از ذره ای شرم ای آدم های فسیل شده! شماها چتونه؟ شما پیرتر هامی بایست سرمشق ما جوانها می بودید. اما الان ما باید از کارهای بچگانه شما خجالت بکشیم. برین پیش روانشناس ای بد مصب ها! آخه تکانی به خودتان بدید, مردم دارند می میرند.

پیوندهای مربوط
اصل مقاله به زبان سوئدی

 

www.stoc  2009.06.22

© 2009 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو