اظهار تاسف تلویزیون اس وی تی از نقض حق بیان دو رادیوی فارسی
استکهلمیان – شبکه تلویزیونی سراسری سوئد (اس وی تی) روز پنج شنبه در بیانیه ای از اینکه به دو رادیوی فارسی زبان "فانوس" و "همسفر" در استکهلم فرصت دفاع از خود همزمان با بیانات سفیر ایران داده نشده اظهار تاسف نمود.

سفیر ایران در طی مصاحبه ای با تلویزیون اس وی تی که هفته گذشته از این تلویزیون پخش شد این دو رادیو را متهم به تحریک تظاهرکنندگان جهت حمله به سفارت ایران در استکهلم نمود.

وزارت خارجه
سوئد از این اتفاق اظهار تاسف نموده است. در وب سایت خبرگزاری دولتی "ایرنا" در ایران از قول "بلفراگ" قائم مقام وزارت خارجه سوئد آمده است که:

"عاملين اين اقدام با جديت مورد پيگرد قرار گرفته و مجازات خواهند شد. از اين پس دولت سوئد به عناصر خشونت طلب اجازه حضور در مقابل سفارت ايران در استکهلم را نخواهد داد و همچنين خسارات وارده به نمايندگي را بطور کامل جبران خواهد کرد".

مصاحبه تلویزیون اس وی تی سوئد با سفیر ایران در استکهلم
استکهلمیان –  حمله تظاهرکنندگان به سفارت ایران  در استکهلم در روز جمعه گذشته بازتاب خبری وسیعی در سوئد یافت و توجه بسیاری از رسانه های این کشور را بسوی خود جلب نمود.

تلویزیون "اس وی تی" سوئد مصاحبه ای را نیز در رابطه با حادثه روز جمعه در  سفارت ایران با رسول اسلامیرسول اسلامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در استکهلم انجام داده است تا بر اساس وظیفه رسانه ای خود نقطه نظرات طرف دیگر حادثه را نیز منعکس کرده باشد.

سفیر ایران در رابطه با حادثه حمله تظاهرکنندگان به سفارت در روز جمعه گذشته از جمله با نام بردن خاص از دو رادیوی فارسی زبان در شهر استکهلم بیان داشت: "اقدام مربوط به روز جمعه که اغتشاش شد مربوط می شود به یک جامعه ای که اقلیت هستند و تعدادشان بسیار اندک است. آنها قبل از این اقدام هم مردم را در رادیوهایشان تحریک می کردند که بیایید و به سفارت حمله کنیم. رادیو فانوس و  همسفر این اقدام را کردند".

رسول اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی  اس وی  مبنی بر اینکه "گفته می شود  که برخی تظاهرکنندگان از سوی کارمندان سفارت مورد تحریک قرار گرفتند و این تحریک موجب برانگیخته شدن احساسات تظاهرکنندگان جهت حمله به سفارت شده است" گفت:

" این قطعا درست نیست و من آن را بطور قطع تکذیب می کنم. کسی که خلاف کرده و متجاوز بوده است باید جوری این کار خلاف خود را توجیه کند و دلیلی برای این اقدام خود بیاورد. بطور قطع این دلیل نیز دلیلی خوبی نیست".

پرسش دیگر خبرنگار اس وی تی  چنین بیان شد که "برخی تظاهرکنندگان  جای زخم  و صدمات بدنی که به گفته آنان ناشی از ضربات باتون و چاقو بوده نشان داده اند. آیا اینکه آنان با چاقو و نظایر آن مورد صدمه قرار گرفته اند ادعای دروغی است"؟

و سفیر پاسخ داد: "من مطمئن هستم که خودشان این کار را کردند. بخاطر اینکه سابقه هست که بعضی از افراد این گروه خودشان را نیز آتش زدند, خودسوزی کردند و لذا بعید نیست که این کار را کرده باشند...... .. بله در فرانسه".

خبرنگار اس وی تی: "پس هیچگونه خشونتی از سوی  کارمندان سفارتخانه صورت نگرفته است"؟
سفیر: "ما سعی کردیم دفاع بکنیم. درست است که اینها یک عده اغتشاش گر بودند ولی داخل اینها افرادی بودند که فریب خورده بودند. ما سعی کردیم حتی الامکان از خودمان دفاع بکنیم و خیلی درگیر نشویم. اما بالاخره وقتی آنها وارد شدند و حمله کردند تعدادی از پرسنل ما را زخمی کردند".

*****

مصاحبه تلویزیون اس وی تی سوئد با سفیر ایران در خلال برنامه "صبح بخیر سوئد" در روز دوشنبه 29 ژوئن از این تلویزیون پخش شد. در این برنامه مهرداد درویش پور, جامعه شناس و از شرکت کنندگان در تظاهرات, و همچنین "یان ادنسون" معاون پلیس بخش مرکزی شهر استکهلم که وظیفه حفظ امنیت  سفارتخانه ها را بر عهده دارد نیز شرکت داشتند.

کل این برنامه, که مصاحبه با سفیر نیز بخشی از آن است, از طریق پیوند زیر قابل مشاهده است.

پیوندهای مربوط
صبح بخیر سوئد

 

www.stoc  2009.06.29

© 2009 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

persisktalande persiskt persiska persisk persien perser iranskt iranska iransk iranier iranfarsi tehran teheran
ایران ایرانی تهران فارسی سوئد سوئدی استکهلم گوتنبرگ یوتوبوری مالمو